Palamutbükü’nden Bayır Köyü’ne doğru…

Issız koylardan geçeceğiz.

Tarih: 22 – 23 – 24 Eylül 2017 (2 gece 3 gün)

Kamp yükünü araçlar taşıyacaktır.

Deniz sezonu bitmeden… “O kadar koydan geçip de denize girmemek olmaz!” etkinliği de denebilir.

Bu etkinlikte Eski Datça’dan Knidos’a kadar yürüyeceğiz. Datça’nın Akdeniz kıyıları parkurunu tamamlayacağız.

Yürüyüş lideri, etkinlikte her türlü değişikliği şartlara ve duruma göre yapma hakkına sahiptir. Katılımcılar, bunu kabul ederek katılım sağlayacaklardır. Katılımcılar ve yakınları, katılımcının bu etkinliğe kendi isteği ile katıldığını ve oluşabilecek her türlü olumsuzlukta Mehmet Gültekin’den şikayetçi olmayacaklarını kabul etmiş sayılırlar.

Katılımcı sayısı: 15 kişi (1 minibüs) veya 24 kişi (1 kısa kısa otobüs) veya 38 kişi (1 minibüs + 1 kısa otobüs).

Ücret: 180 TL gibi planlamaktayım. 200 de olabilir. 200’ü geçmez ama. Ücrete kahvaltı, akşam yemeği, öğle kumanyası ve araç transferleri ve lojistiği dahildir. Bodrum, Muğla veya Fethiye istikametinden gelecek olanlar, en fazla otobüse verecekleri kadar yol parasını ayrıca öderler.

Buluşma yerleri ve saatleri: Aracımızın biri Bodrum hareketlidir.

Rumlardan kalma bir değirmen… Karia döneminde Knidos’un suyu buradan sağlanıyordu.

Bunun altına yazacak bir şey bulamadım 🙂

Sabah 05.00 Bodrum,

06.00 Milas otogar

08.00 Muğla otogar

Sabah 08.30 Akyaka dolmuş durağı

Sabah 09.00 Marmaris otogarı

10.00 Datça otogarı

Aracımızın biri Fethiye çıkışlıdır.

Sabah 10.00’da Datça’da olacak şekilde Fethiye’den çıkacaktır.

Yalnızlık duygusu…

Domuzçukuru’ndan ayrılırken…

Karya Yolu’nun en güzel parkurlarından birini daha yürüyeceğiz. El değmemiş bakir koylar, motorlu araçların, elektriğin henüz uğramadığı küçük koylarda tek başına yaşayan insanların hikayelerini kendilerinden dinleyeceğiz. Ardı arkasına dizilmiş onlarca koyun mavi ile buluştuğu bu eşsiz coğrafyada bu koyları birer birer özümseyerek geçerek büyük ve hikayesi bol bir tarihe merhaba diyeceğiz. Büyük ve hikayesi bol bir tarihi arkamıza alarak Akdeniz’den çıkıp Kuzey Akdeniz kıyılarına geçeceğiz. Muhteşem eski yollarda, binlerce yıllık Karia yollarında yürüdüğünüze tanıklık edeceksiniz. Bizden söylemesi, şimdiden yerinizi ayırtın. Katılımcı sayısı 35 kişi ile sınırlıdır.

Palamutbükü’nü bu açıdan seyretmek…

Yolda olmak duygusu…

Etkinliğimiz Türsab belgeli araçlar ile gerçekleşecektir.

Etkinliğimiz çadır konaklamalıdır. Herkes kendi kamp malzemesini getirecektir. 

Mayolarımız yanımızda olacak ve ıssız koyların hakkını vereceğiz.

Yürünecek parkuru km hesabı yaparak az yürünecek demeyiniz. Parkurlar oldukça yorucu. Yürüyenler bilir. Bir de doğanın tadını çıkarmak var. Koylarda yüzerek de zaman harcayacağız.

Sıcakta ayrı güzel, yağmurda ayrı güzel…

Hayıtbükü – 1. Gün kamp yerimiz

Yemek : Ücrete dahil olarak, sabah kahvaltısı ve akşam yemeği kamp yerlerinde karavana olarak verilecektir. Öğle kumanyası ise, ekmek arası domates, zeytin, peynir, biber, meyve suyu şeklinde katılımcılara dağıtılacaktır. Beğenmeyen başının çaresine bakmalıdır. 

1.GÜN: (20 km)

Yanınızda 3 litre su olsun. Parkur bitimine kadar su yok.

Domuzçukuru’nun sakinleri Teo ve Alper ile…

İnişe geçmeden son mola…

Eski Datça, Domuzçukuru, Hayıtbükü Parkurunun yürünmesi. Parkurun başlangıçtaki toprak yol olan 11 km’lik bölümünü araçlarla geçeceğiz.  Muhteşem ve görkemli bir terasta çaylarımızı yudumlarken Domuzçukuru’nun eşsiz manzarasını izleyeceğiz. Sonra orman içi bir patikadan döne kıvrıla Domuzçukuru’na kadar ineceğiz. Teo ve Alper’le selamlaştıktan sonra yükseklerden seyrettiğimiz Kızılbük sahiline doğru yürüyüşe geçeceğiz. Birbiri ardına dizilmiş ıssız koyları, Rodos’u, Sömbeki adasını uzaklardan görerek yürüyeceğiz. Hedef Knidos. Mesudiye Köyü’ne hava kararmadan varıp orada kampımızı atıyoruz. Mesudiye’nin Hayıtbükü sahiline… Hayıtbükü’nde otel, lokanta, bakkal var.

2.GÜN: (15 km)

Yanınızda 1.5 litrelik su kabı olması yeterli. 4., 6., 9. Km’lerde su var. 1 litresi akşam için, 2 litresi 3. gün için araca  litre su koyun.

Ağaçların altı 2. gün kamp yerimiz. Palamutbükü

Hayıtbükü – Palamutbükü – Bağlarözü Parkurunun yürünmesi Hayıtbükü’nden çıkıp Ovabükü’ne oradan Avlana’ya kadar 2.5 km’lik yolu aracımızla geçeceğiz. Avlana’daki çeşmeden mataralarımızı doldurup, antik bir yol olduğuna tanıklık edeceğimiz bir parkura gireceğiz.  Yükseklerden mükemmel manzaraları izleyerek Palamutbükü’ne uğrayacağız. Burada yemek ve yüzme molası vereceğiz.

Sonsuz gibi görünen koyların ve burun daha da ötesine geçeceğiz…

Palamutbükü’nden 1.5 km’lik asfalt parkuru aracımızla geçip, bademlikler arasındaki toprak yoldan Bayır Köyü’ne oradan “Değirmen Yolu”na girip, yürüyüşün en yüksek parkuruna gireceğiz. İnişe geçilen yerde Rumlardan kalma bir değirmenin kalıntılarını göreceksiniz. Burası bir tatlı su kaynağı. Karia döneminde Knidos’a içme suyu buradan gidiyordu. Boru kalıntıları parkur dışında zaman olursa görülebilir. Şimdilerde bu su, buradan 45 dakikalık yürüme mesafesindeki Demir Amca’nın Kalamış Koyu’ndaki elektriği, yolu olmayan evinin bahçesini sulamaktadır. Kalamış Koyu’ndan sonra parkurun en zor bölümü olan 700 metrelik taşlık sahil yürüyüşü bizi bekliyor olacak. Bu taşlık parkur 1 saatimizi alacaktır. Ancak bu kötü bölümün bitiminden sonra bizi bir ödül bekliyor. Bu akşamki kamp yerimiz olan Bağlarözü’ne ulaşıp, kampımızı atacağız.

3.GÜN: (8 km)

Alıp başını gidersin ya, işte öyle…

Yalnız… Tek başına…

Susuz parkur. Parkur bitiminde Knidos’taki lokantada su var. Denesi 5 gayme. J

Bağlarözü – Knidos Parkuru’nun yürünmesi. Yine hep sahilden bir yürüyüş olacak. Knidos’a giriş 10 tl. Müze kartlarınızı alınız. Herkes giriş ücretini kendisi ödeyecek. Knidos’a girmeden önce size Knidos anlatılacak. İçeride anlatılması yasak. Burası büyük bir ören yeri. Zaman kalırsa Kap Krio’ya (Deveboynu)  da çıkılacaktır.

Dönüş: Saat 14.00 gibi yürüyüşü bitirip bir aracımız Datça, Marmaris, Muğla merkez, Bodrum istikametinde geri dönecek, bir aracımız ise Datça, Marmaris, Fethiye istikametine gidecektir. Yani dönüş biletlerinizi 17.30 itibari ile Datça’dan, akşam 18.00 itibari ile Marmaris’ten 19.00 itibari ile Muğla otogardan, 20.00 itibari ile Fethiye’den alabilirsiniz.

Mehmet Gültekin

+90 543 698 2 698

styxdiablos@hotmail.com

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir