ATAYURDA YOLCULUK / ERGENEKON YÜRÜYÜŞÜ – ALTAYLAR 2018

Saka (Yunancası İskit) Türklerinden kalma dikilitaşlar.

Gök Tanrı’ya uzanan at çakı…

ATAYURDA YOLCULUK / ERGENEKON YÜRÜYÜŞÜ

ALTAYLAR – 2018

Tarih: 30 Temmuz, Pazartesi – 12 Ağustos Pazar 2018 

Malzeme Listesi:

Yağmurluk

Ocak (Kartuşu Altay’dan alacağız.)

En az 5000 yıllık Türk petroglifleri
Çiketaman Aşıtı’nda calama bağlarken

Çatal, kaşık, bıçak, tabak(Oradan plastik alabilirsiniz, bu daha mantıklı olur.)

Kısa kollu yazlık giysiler.

Akşam için bir mont.

Program: 31 Temmuz sabahı Novosibirk’e inmiş olacağız.

1.GÜN: 31 Temmuz 2018 – Rus simkartlarımızı buradan alacağız. 12 GB’lik internet paketi 4 dolar. vatsap üzerinden istediğinizle görüşebilirsiniz. Sibirya içinde, Novosibirsk – Barnaul – Biysk 11 saatlik yataklı tren yolculuğu.(ücrete dahil)

Karakol vadisindeki bir petroglif
Karakol Vadisi’ndeki binlerce yıllık Türk mezarları

                                           Biysk’te tren yolu bitiyor.

2.GÜN: 01 Ağustos  2018 – Türkiye saatiyle sabah 8’de Altay’ın kapısı Biysk’e iniyoruz. Biysk’te rehberimizle buluşup Altay’ın başkenti Gorno-Altaysk’a gidiş. Tüm gün Anohin Müzesi gezilecek. Türk tarihine ve kültür köklerine ışık tutan yüzlerce, binlerce eser göreceğiz. Günün kalanını Gorno-Altaysk’ta serbest gün olarak değerlendireceğiz. Hostelde konaklama.

Kutsal bir taş, üzerinde kaya resimleri var. Dilek taşı olmuş.
 1. 3.GÜN: 02 Ağustos 2018 – Dokuz gün sürecek bir yolculuk için hostelden araçlarımıza yerleşme. Mayma Köyü’nde ocaklarımıza kartuş alma (herkes kendi satın alacak)  ağaçlara bağlamak için “calama” alma. Çemal köyüne gidiş. Çemal’de Katun (Kadın – Hatun) Nehri kenarında 3 saatlik bir yürüyüş. Bu, Altay’da ilk yürüyüşümüz olacak. Buradan Calmungu Ajut’ına (Aşıtı’na) geçip buradan Gök-Tanrı’ya sunulan kansız kurbanlardan olan calama-yalama (bez) ların bağlanarak Tuyekda köyüne geçiş ve burada Ursuu Nehri kenarındaki bungalovlara yerleşme. Buradan sonra günlerce Eski Türk Tarihi içinde bulacaksınız kendinizi.  Yol boyu dikilitaşlar, kaya resimleri, kurganları ziyaret ederek gideceğiz.

  İslam öncesi Türk destanlarında en çok görülen motif Bozkurt motifidir.

4. GÜN: 03 Ağustos 2018 – Tuyıkda Köyü’nde Tuyekda Kurganlarını ziyaret; Üç-Enmek Ulusal Parkını, Bicikti-Bom köyünü-Karakol vadisini ve İskit döneminden kalma Türk hakanlarının, teginlerinin kurganlarını ziyaret. Eğer zamanımız izin verirse buradan Türk tarihi açısından önemli bir yer olan Üst-Koksa’ya geçiş. Çünkü Üst Koksa ile Karakol Vadisi arası 200 km’nin üstünde. Altay’ın yemyeşil ormanları Üst-Koksa’da yok. Plato Altay’ın genelinden farklı bir görüntüde. Farklı bir duyguya kapılacağız. Üç-Enmek dağları Terekta’ya çıkıp Altay’ın en yükseği Üç-Sümer (Kadınbaşı) dağının karlı doruklarını göreceğiz. Üst-Koksa platosunda ıssızlığın ortasında bir gün kamp yapacağız.

Gornoaltaysk’tan çıktıktan sonra 1. günkü konaklama yerimiz. Karşıdaki bungalovlardır.
Calmungu Aşıtı

 

5.GÜN: 04 Ağustos 2018 – Onguday kentine geçiş. Onguday Vadisi, birçok Türkologa göre Ergenekon adlı yerdir. Kaynaklar, Ergenekon’un Kuzey Altay’da olduğunu belirtirler. Gerçekten de bulunduğumuz yer olan Kuzey Altay’da Ergenekon olması muhtemel birçok yer göreceğiz. Onguday bunlardan biri. Onguday’dan Kalbak-taş’a geçeceğiz. Kalbak-taş tören yerini, kaya resimlerini (Petroglifler ki bunlar 1.500 – 13.000 yıllık Türk kaya resimleridir.) ziyaret edeceğiz. Buradan hala kaynamakta olan bir gayzer gölünü ziyaret edeceğiz ve gölün içindeki kaynamanın oluşturduğu şekilleri göreceğiz. Çuy Irmağı kenarında kamp.

6. GÜN: 05 Ağustos 2018 Buradan Moğolistan sınırına 80 km uzaklıkta olan Koş-Ağaç’a geçeceğiz. Koş-Ağaç rayonu Moğol çölünün başladığı yerdir. Çöl deyince arap çölleri gibi düşünmeyin sakın. Kımızın en lezzetlisini burada içeceksiniz. Ak-Turu’ya geçiş. Ak-Turu Türk tarihi açısından en önemli yerlerden biri. Moğol sınırına 30 km yaklaşmış olacağız. Bu gün Gobi Çölü’nün ortasında kamp. Mümkün olursa kırmızı toprak olan çölde kamp.

Çemal’den Kamlak’a geçerken, köprüden…
Altay geleneksel evi “ayıl”. Çemal’de.

7.GÜN: 06 Ağustos 2018 – Gobi Çölü’nden Ulağan’a araçlarımızla hareket. Ulağan’ın çıkışına araçlarımızla gidip oradan Dolino Pazırık (Pazırık Vadisi’nde) Yürüyüşü. (7 km) Programın en etkileyici günlerinden biri olacaktır. Çünkü, bizim tespit ve çıkarımlarımıza göre  atalarımızın buralardan veya bu güzergahtan giderek Ergenekon’a (Katu Yaruk) sığınmış olma ihtimalleri çok yüksektir. Türklerin Ergenekon’a gidiş yürüyüşü olacaktır bu yürüyüş. Altay Dağları manzaralarına doyarak ve atalarımızın hatıralarını yad ederek harika bir yürüyüş yapmış olacağız. Katu Yaruk’un başında Kök Tengrisi için törenimizi yaptıktan sonra Katu Yaruk’un başından aşağıya nefis bir patikadan Ergenekon’dan çıkış patikasından yürüyerek ineceğiz.(3 km) İsteyenler araçla geçebilir burayı. İniş sonrası araçlarımıza binip Katu-Yaruk (Çulışman Vadisi – Ergenekon)’ta Çulışman Nehri kenarında bungalova yerleşme. Akşam Altay’ın yerel sanatçılarından birinin vereceği “kayçı konseri”ni dinleyeceğiz.

8.GÜN: 07 Ağustos 2018 – Ergenekon Vadisi geçişinin devamı – Yokuşu inişi olmayan yemyeşil bir vadide Çulışman Irmağı’nın kenarında şelaleri izleyerek, derin bir vadinin içinde durmak istediğimiz yerlerde dura kalka araçlarımızla ilerleyeceğiz. Arazi araçlarının bile zorlukla ulaşabildiği, dünyada ulaşımı en zor olan yerleşimlerden biri olan Koo Köyü’nden ve Balıkça/Balıkçı Köyü’nden geçeceğiz. Altıngöl’e ulaşınca buradan tekne ile Artıbaş ve İoğaç köylerine geçiş. Tekne ile gölde uğranacak 3 farklı şelaleye de (Altay’da şelaleye uçansu denmektedir.) kısa yürüyüşler yapacağız, bu uçansuların kazanlarında yüzeceğiz. Akşam Artıbaş’a ulaşarak orada otele yerleşme.

Burası Çemal
Balıkça Köyü, dünyadaki ulaşılması en zor yerlerden biri… Ergenekon’da bir köy…

9.GÜN: 08 Ağustos 2018 Artıbaş ve İoğaç gezisi. Aynı günün akşamına doğru yolcu otobüsü ya da dolmuşlarla Gornoaltaysk’a dönüş. Hostele yerleşme. Akşam, başkentte serbest zaman.

Ergenekon’un melekleri…
Altıngöl’ün güney ucuna ulaşmak ve orayı görmek çok az kişiye özgüdür.

 

10.GÜN: 09 Ağustos 2018 – Gornoaltaysk’ta alış-veriş, fotoğraf, gezme için serbest zaman. Müzeyi tekrar doyasıya gezmek isteyenler olacaktır. Gornoaltaysk’ta aynı hostelde geceleme.

11. GÜN: 10 Ağustos 2018 – Novosibirsk’e dönüş. Gece saatlerinde hostele yerleşme.

12.GÜN:  11 Ağustos 2018 – Müzelerin gezilmesi ve kent gezisi. Akşam serbest zaman. Aynı hostelde konaklama.

13. GÜN: 12 Ağustos 2018 – Dönüş günü. Uçuş zamanına kadar kentte gezi, spor ve outdoor mağazalarının dolaşılması ve alış-veriş.

 

Ergenekon (Çulışman) Vadisinde…
Kötü ruhları kovalamak amacıyla Anadolu’da da yapılan bir gelenek.

Katılım Şartları:

Biraz sert gibi oldu şartlar, ama sert değil. Anlaşılması için net yazdım.

 1. Ben ve Altaylı rehberlerimiz programda gerekli gördükleri veya zorunlu kaldıkları durumlarda değişiklik yapabilirler. Buna itirazı olanlar gelmesin.
 2. Gittiğimiz yerlerdeki soydaşlarımızın dini inançlarına ve aksanlarına saygılı olmak durumundayız. (Onların yanında bazı sözcüklerin Altay Türkçesindeki söylenişlerini duyduğunuz zaman -olabilir- gülmemek ve kendi inançlarınızdan onlara bahsetmemek.)
 3. Rehberleri gereksiz ve yanıtı işinize yaramayan sorularla bunaltmamak.
 4. Programa sadık kalmak. “Şunu yapmayalım, oraya gitmeyelim, buraya gidelim…” gibi isteklerde bulunmamak. “Şuraya neden gittik, bunu neden yaptık.” gibi sorgulamalarda bulunmamak.
 5. Olumsuzluklar olabilir. Bu olumsuzlukları, her yakaladığı kişi ile paylaşarak onları da kendi negatifliğine çekmeye çalışmamak. (Böyle biri kesinlikle gelmesin. Bunu birinin yaptığını gördüğüm zaman, dünyanın öte ucu demem kendisini orada bırakırım.)
 6. Bu bir kültür gezisidir. Rusya’ya gidiyoruz diye başka amaçlarla gelmek isteyenler sakın gelmesin. Kimsenin ne yaptığı bizi ilgilendirmez. Ancak içip içip sarhoş olacaksanız, grubun havasını bozacaksınız bize katılmayınız.
 7. Konfor arayanlar gelmesin. Dağ bayır gezeceğiz.
 8. O bölgeye -turizm dışında- giden ilk grup olacağımız için bunun “köklerin ziyareti” olduğunu unutmamak.
 9. Kutsal yerlerde gülüşmemek, yüksek sesle konuşmamak konusunda hiç uyarmam, oracıkta bu kişileri grubun dışına çıkarırım. Bir Müslüman’ın yanında bir başka dinden birinin camiye işemesi ne ise Altaylar için de aynı şekilde düşünülmeli, ateşe,suya, dağlara izmarit dahil hiçbir şekilde çöp atılmamalıdır. Gidince köylerin, dağların temizliğini görünce şaşıracaksınız zaten. Ateşin etrafında yürürken, ateşin solundan sağına geçmemek vs. Bunların tamamı konusunda bilgilendirileceksiniz. Lokanta harici, doğada yemek yiyeceğimiz zaman, önce dağların ve doğanın ruhuna yemek sunulacak (bir kayalığın dibine, bir ağacın dibine iyi şeyler düşünerek ekmek bırakmak) sonra kendimiz yiyebileceğiz.
 10. Kurganların, kaya resimlerinin, atalar toprağının kıymetini bilmeyenler gelmesin.
 11. Turizm firmaları aracılığı ile o toprakları görmek isterseniz, sadece rehber ücreti, kişi başı 1.400 dolar; paket halinde gitmek isterseniz bir haftalık kişi başı ücretin 6500 dolar olduğunu unutmayınız.
 12. Grup sayımız en çok 12 kişi olacaktır. Fiyat 12 kişi için geçerlidir. Bu sayı en fazla 18’e çıkabilir. 12. Kişiden sonra katılanlar için yeniden görüşme yapacağım için onlar fazla ücret ödeyebilirler. Katılımcı sayımızın 18’in de üzerine çıkması, Altay’daki rehberlerimizin kabulüne bağlıdır. Çünkü gideceğimiz yer için alınacak izin süreleri, kiralayacağımız 4×4 araçların ve bungalovların ayarlanabilmesi konusu oldukça zordur.
 13. Altay’ın bazı bölgeleri için ayrıca-özel olarak izin almak gerekli. Üst-Koksa ve Ak-Turu için. Bu izinleri biz gidişimizde alamadık. Yine aynı durum söz konusu olabilir. Bu nedenle programda değişiklik yapma hakkına sahibim. İtiraz istemem.

ÜCRETLENDİRME

Kişi başı 900 dolardır. Uçak bileti ve yeme-içme dahil değildir. Kişi başı toplam 1600 dolara 15 gün gezip geleceğiz atayurdumuzu. Bu fiyat, bu organizasyon için çok düşük bir rakamdır. Jipler, rehberler, tekne ücretleri, otel, hostel, bungalov ücretleri, yerel sanatçıların(Kayçı) konseri, otobüs ulaşımları, 11 saatlik Sibirya yataklı tren ücretlerinin dahil olduğunu düşününce…

 

Ücrete dahil olanları listelemekte fayda var:

Tüm bungalov ve hostel konaklamaları.

4×4 ücretleri,

Rehber ücretleri,

Rusya içi otobüs, tren, tekne ve jip transferleri,

(Buna 80 km’lik Altıngöl’ü gezerek yapacağımız tekne geçişi de dahildir.)

Şehir içinde kendi başınıza yaptığınız yolculuklar dahil değildir. Toplu ulaşım Rusya’da çok ucuzdur. 1 dolar 60 Ruble, toplu ulaşımlar 15-20 rubledir. Yemek de öyle. Etli yemekler bizim para ile 3-3.5 tl’dir ortalama.)

Katu-Yaruk’taki kayçı konseri ücreti de dahil.

 

Dahil olmayanlar: Türkiye’den Novosibirsk’e gidiş-dönüş uçak bileti. (380 dolar)  Rusya vize muafiyetini geri getirmediği sürece, vize masrafları. (Vize ve masrafları 150 dolar, firma üzerinden yapılmaktadır.) Müze girişleri, yeme-içme masrafları.

Katılımcı Listesi:

1. Mehmet Gültekin – Bozkır

2. Şafak Ağdacı – Kocaeli

3. Özgür Aydoğan – Selçuk

4. Nilgün Özdemir – Kocaeli

5. Sibel Çelik – Kocaeli

6. Vildan Aybirtek – Alpullu

7. Ali Uyanık – Beyşehir

8. Abdurrahman Eğilmez – Bodrum

9. Cengiz Macun – Bodrum

10. Meliha Kaya – Kayseri

11. Münevver Tuncel

12. Şerafettin Kılınç – Ankara

13. Olgun Aşçı – Burdur

14. Hasan Sayın – Burdur

15. Candan Turhan – Kayseri

3  kişilik daha yerimiz kalmıştır.

 

 

 

 

Saka (Yunancası İskit) Türklerinden kalma dikilitaşlar.

Gök Tanrı’ya uzanan at çakı…

ATAYURDA YOLCULUK / ERGENEKON YÜRÜYÜŞÜ

ALTAYLAR – 2018

Tarih: 30 Temmuz, Pazartesi – 12 Ağustos Pazar 2018 

Malzeme Listesi:

Yağmurluk

Ocak (Kartuşu Altay’dan alacağız.)

En az 5000 yıllık Türk petroglifleri
Çiketaman Aşıtı’nda calama bağlarken

Çatal, kaşık, bıçak, tabak(Oradan plastik alabilirsiniz, bu daha mantıklı olur.)

Kısa kollu yazlık giysiler.

Akşam için bir mont.

Program: 31 Temmuz sabahı Novosibirk’e inmiş olacağız.

1.GÜN: 31 Temmuz 2018 – Rus simkartlarımızı buradan alacağız. 12 GB’lik internet paketi 4 dolar. vatsap üzerinden istediğinizle görüşebilirsiniz. Sibirya içinde, Novosibirsk – Barnaul – Biysk 11 saatlik yataklı tren yolculuğu.(ücrete dahil)

Karakol vadisindeki bir petroglif
Karakol Vadisi’ndeki binlerce yıllık Türk mezarları

                                           Biysk’te tren yolu bitiyor.

2.GÜN: 01 Ağustos  2018 – Türkiye saatiyle sabah 8’de Altay’ın kapısı Biysk’e iniyoruz. Biysk’te rehberimizle buluşup Altay’ın başkenti Gorno-Altaysk’a gidiş. Tüm gün Anohin Müzesi gezilecek. Türk tarihine ve kültür köklerine ışık tutan yüzlerce, binlerce eser göreceğiz. Günün kalanını Gorno-Altaysk’ta serbest gün olarak değerlendireceğiz. Hostelde konaklama.

Kutsal bir taş, üzerinde kaya resimleri var. Dilek taşı olmuş.
 1. 3.GÜN: 02 Ağustos 2018 – Dokuz gün sürecek bir yolculuk için hostelden araçlarımıza yerleşme. Mayma Köyü’nde ocaklarımıza kartuş alma (herkes kendi satın alacak)  ağaçlara bağlamak için “calama” alma. Çemal köyüne gidiş. Çemal’de Katun (Kadın – Hatun) Nehri kenarında 3 saatlik bir yürüyüş. Bu, Altay’da ilk yürüyüşümüz olacak. Buradan Calmungu Ajut’ına (Aşıtı’na) geçip buradan Gök-Tanrı’ya sunulan kansız kurbanlardan olan calama-yalama (bez) ların bağlanarak Tuyekda köyüne geçiş ve burada Ursuu Nehri kenarındaki bungalovlara yerleşme. Buradan sonra günlerce Eski Türk Tarihi içinde bulacaksınız kendinizi.  Yol boyu dikilitaşlar, kaya resimleri, kurganları ziyaret ederek gideceğiz.

  İslam öncesi Türk destanlarında en çok görülen motif Bozkurt motifidir.

4. GÜN: 03 Ağustos 2018 – Tuyıkda Köyü’nde Tuyekda Kurganlarını ziyaret; Üç-Enmek Ulusal Parkını, Bicikti-Bom köyünü-Karakol vadisini ve İskit döneminden kalma Türk hakanlarının, teginlerinin kurganlarını ziyaret. Eğer zamanımız izin verirse buradan Türk tarihi açısından önemli bir yer olan Üst-Koksa’ya geçiş. Çünkü Üst Koksa ile Karakol Vadisi arası 200 km’nin üstünde. Altay’ın yemyeşil ormanları Üst-Koksa’da yok. Plato Altay’ın genelinden farklı bir görüntüde. Farklı bir duyguya kapılacağız. Üç-Enmek dağları Terekta’ya çıkıp Altay’ın en yükseği Üç-Sümer (Kadınbaşı) dağının karlı doruklarını göreceğiz. Üst-Koksa platosunda ıssızlığın ortasında bir gün kamp yapacağız.

Gornoaltaysk’tan çıktıktan sonra 1. günkü konaklama yerimiz. Karşıdaki bungalovlardır.
Calmungu Aşıtı

 

5.GÜN: 04 Ağustos 2018 – Onguday kentine geçiş. Onguday Vadisi, birçok Türkologa göre Ergenekon adlı yerdir. Kaynaklar, Ergenekon’un Kuzey Altay’da olduğunu belirtirler. Gerçekten de bulunduğumuz yer olan Kuzey Altay’da Ergenekon olması muhtemel birçok yer göreceğiz. Onguday bunlardan biri. Onguday’dan Kalbak-taş’a geçeceğiz. Kalbak-taş tören yerini, kaya resimlerini (Petroglifler ki bunlar 1.500 – 13.000 yıllık Türk kaya resimleridir.) ziyaret edeceğiz. Buradan hala kaynamakta olan bir gayzer gölünü ziyaret edeceğiz ve gölün içindeki kaynamanın oluşturduğu şekilleri göreceğiz. Çuy Irmağı kenarında kamp.

6. GÜN: 05 Ağustos 2018 Buradan Moğolistan sınırına 80 km uzaklıkta olan Koş-Ağaç’a geçeceğiz. Koş-Ağaç rayonu Moğol çölünün başladığı yerdir. Çöl deyince arap çölleri gibi düşünmeyin sakın. Kımızın en lezzetlisini burada içeceksiniz. Ak-Turu’ya geçiş. Ak-Turu Türk tarihi açısından en önemli yerlerden biri. Moğol sınırına 30 km yaklaşmış olacağız. Bu gün Gobi Çölü’nün ortasında kamp. Mümkün olursa kırmızı toprak olan çölde kamp.

Çemal’den Kamlak’a geçerken, köprüden…
Altay geleneksel evi “ayıl”. Çemal’de.

7.GÜN: 06 Ağustos 2018 – Gobi Çölü’nden Ulağan’a araçlarımızla hareket. Ulağan’ın çıkışına araçlarımızla gidip oradan Dolino Pazırık (Pazırık Vadisi’nde) Yürüyüşü. (7 km) Programın en etkileyici günlerinden biri olacaktır. Çünkü, bizim tespit ve çıkarımlarımıza göre  atalarımızın buralardan veya bu güzergahtan giderek Ergenekon’a (Katu Yaruk) sığınmış olma ihtimalleri çok yüksektir. Türklerin Ergenekon’a gidiş yürüyüşü olacaktır bu yürüyüş. Altay Dağları manzaralarına doyarak ve atalarımızın hatıralarını yad ederek harika bir yürüyüş yapmış olacağız. Katu Yaruk’un başında Kök Tengrisi için törenimizi yaptıktan sonra Katu Yaruk’un başından aşağıya nefis bir patikadan Ergenekon’dan çıkış patikasından yürüyerek ineceğiz.(3 km) İsteyenler araçla geçebilir burayı. İniş sonrası araçlarımıza binip Katu-Yaruk (Çulışman Vadisi – Ergenekon)’ta Çulışman Nehri kenarında bungalova yerleşme. Akşam Altay’ın yerel sanatçılarından birinin vereceği “kayçı konseri”ni dinleyeceğiz.

8.GÜN: 07 Ağustos 2018 – Ergenekon Vadisi geçişinin devamı – Yokuşu inişi olmayan yemyeşil bir vadide Çulışman Irmağı’nın kenarında şelaleri izleyerek, derin bir vadinin içinde durmak istediğimiz yerlerde dura kalka araçlarımızla ilerleyeceğiz. Arazi araçlarının bile zorlukla ulaşabildiği, dünyada ulaşımı en zor olan yerleşimlerden biri olan Koo Köyü’nden ve Balıkça/Balıkçı Köyü’nden geçeceğiz. Altıngöl’e ulaşınca buradan tekne ile Artıbaş ve İoğaç köylerine geçiş. Tekne ile gölde uğranacak 3 farklı şelaleye de (Altay’da şelaleye uçansu denmektedir.) kısa yürüyüşler yapacağız, bu uçansuların kazanlarında yüzeceğiz. Akşam Artıbaş’a ulaşarak orada otele yerleşme.

Burası Çemal
Balıkça Köyü, dünyadaki ulaşılması en zor yerlerden biri… Ergenekon’da bir köy…

9.GÜN: 08 Ağustos 2018 Artıbaş ve İoğaç gezisi. Aynı günün akşamına doğru yolcu otobüsü ya da dolmuşlarla Gornoaltaysk’a dönüş. Hostele yerleşme. Akşam, başkentte serbest zaman.

Ergenekon’un melekleri…
Altıngöl’ün güney ucuna ulaşmak ve orayı görmek çok az kişiye özgüdür.

 

10.GÜN: 09 Ağustos 2018 – Gornoaltaysk’ta alış-veriş, fotoğraf, gezme için serbest zaman. Müzeyi tekrar doyasıya gezmek isteyenler olacaktır. Gornoaltaysk’ta aynı hostelde geceleme.

11. GÜN: 10 Ağustos 2018 – Novosibirsk’e dönüş. Gece saatlerinde hostele yerleşme.

12.GÜN:  11 Ağustos 2018 – Müzelerin gezilmesi ve kent gezisi. Akşam serbest zaman. Aynı hostelde konaklama.

13. GÜN: 12 Ağustos 2018 – Dönüş günü. Uçuş zamanına kadar kentte gezi, spor ve outdoor mağazalarının dolaşılması ve alış-veriş.

 

Ergenekon (Çulışman) Vadisinde…
Kötü ruhları kovalamak amacıyla Anadolu’da da yapılan bir gelenek.

Katılım Şartları:

Biraz sert gibi oldu şartlar, ama sert değil. Anlaşılması için net yazdım.

 1. Ben ve Altaylı rehberlerimiz programda gerekli gördükleri veya zorunlu kaldıkları durumlarda değişiklik yapabilirler. Buna itirazı olanlar gelmesin.
 2. Gittiğimiz yerlerdeki soydaşlarımızın dini inançlarına ve aksanlarına saygılı olmak durumundayız. (Onların yanında bazı sözcüklerin Altay Türkçesindeki söylenişlerini duyduğunuz zaman -olabilir- gülmemek ve kendi inançlarınızdan onlara bahsetmemek.)
 3. Rehberleri gereksiz ve yanıtı işinize yaramayan sorularla bunaltmamak.
 4. Programa sadık kalmak. “Şunu yapmayalım, oraya gitmeyelim, buraya gidelim…” gibi isteklerde bulunmamak. “Şuraya neden gittik, bunu neden yaptık.” gibi sorgulamalarda bulunmamak.
 5. Olumsuzluklar olabilir. Bu olumsuzlukları, her yakaladığı kişi ile paylaşarak onları da kendi negatifliğine çekmeye çalışmamak. (Böyle biri kesinlikle gelmesin. Bunu birinin yaptığını gördüğüm zaman, dünyanın öte ucu demem kendisini orada bırakırım.)
 6. Bu bir kültür gezisidir. Rusya’ya gidiyoruz diye başka amaçlarla gelmek isteyenler sakın gelmesin. Kimsenin ne yaptığı bizi ilgilendirmez. Ancak içip içip sarhoş olacaksanız, grubun havasını bozacaksınız bize katılmayınız.
 7. Konfor arayanlar gelmesin. Dağ bayır gezeceğiz.
 8. O bölgeye -turizm dışında- giden ilk grup olacağımız için bunun “köklerin ziyareti” olduğunu unutmamak.
 9. Kutsal yerlerde gülüşmemek, yüksek sesle konuşmamak konusunda hiç uyarmam, oracıkta bu kişileri grubun dışına çıkarırım. Bir Müslüman’ın yanında bir başka dinden birinin camiye işemesi ne ise Altaylar için de aynı şekilde düşünülmeli, ateşe,suya, dağlara izmarit dahil hiçbir şekilde çöp atılmamalıdır. Gidince köylerin, dağların temizliğini görünce şaşıracaksınız zaten. Ateşin etrafında yürürken, ateşin solundan sağına geçmemek vs. Bunların tamamı konusunda bilgilendirileceksiniz. Lokanta harici, doğada yemek yiyeceğimiz zaman, önce dağların ve doğanın ruhuna yemek sunulacak (bir kayalığın dibine, bir ağacın dibine iyi şeyler düşünerek ekmek bırakmak) sonra kendimiz yiyebileceğiz.
 10. Kurganların, kaya resimlerinin, atalar toprağının kıymetini bilmeyenler gelmesin.
 11. Turizm firmaları aracılığı ile o toprakları görmek isterseniz, sadece rehber ücreti, kişi başı 1.400 dolar; paket halinde gitmek isterseniz bir haftalık kişi başı ücretin 6500 dolar olduğunu unutmayınız.
 12. Grup sayımız en çok 12 kişi olacaktır. Fiyat 12 kişi için geçerlidir. Bu sayı en fazla 18’e çıkabilir. 12. Kişiden sonra katılanlar için yeniden görüşme yapacağım için onlar fazla ücret ödeyebilirler. Katılımcı sayımızın 18’in de üzerine çıkması, Altay’daki rehberlerimizin kabulüne bağlıdır. Çünkü gideceğimiz yer için alınacak izin süreleri, kiralayacağımız 4×4 araçların ve bungalovların ayarlanabilmesi konusu oldukça zordur.
 13. Altay’ın bazı bölgeleri için ayrıca-özel olarak izin almak gerekli. Üst-Koksa ve Ak-Turu için. Bu izinleri biz gidişimizde alamadık. Yine aynı durum söz konusu olabilir. Bu nedenle programda değişiklik yapma hakkına sahibim. İtiraz istemem.

ÜCRETLENDİRME

Kişi başı 900 dolardır. Uçak bileti ve yeme-içme dahil değildir. Kişi başı toplam 1600 dolara 15 gün gezip geleceğiz atayurdumuzu. Bu fiyat, bu organizasyon için çok düşük bir rakamdır. Jipler, rehberler, tekne ücretleri, otel, hostel, bungalov ücretleri, yerel sanatçıların(Kayçı) konseri, otobüs ulaşımları, 11 saatlik Sibirya yataklı tren ücretlerinin dahil olduğunu düşününce…

 

Ücrete dahil olanları listelemekte fayda var:

Tüm bungalov ve hostel konaklamaları.

4×4 ücretleri,

Rehber ücretleri,

Rusya içi otobüs, tren, tekne ve jip transferleri,

(Buna 80 km’lik Altıngöl’ü gezerek yapacağımız tekne geçişi de dahildir.)

Şehir içinde kendi başınıza yaptığınız yolculuklar dahil değildir. Toplu ulaşım Rusya’da çok ucuzdur. 1 dolar 60 Ruble, toplu ulaşımlar 15-20 rubledir. Yemek de öyle. Etli yemekler bizim para ile 3-3.5 tl’dir ortalama.)

Katu-Yaruk’taki kayçı konseri ücreti de dahil.

 

Dahil olmayanlar: Türkiye’den Novosibirsk’e gidiş-dönüş uçak bileti. (380 dolar)  Rusya vize muafiyetini geri getirmediği sürece, vize masrafları. (Vize ve masrafları 150 dolar, firma üzerinden yapılmaktadır.) Müze girişleri, yeme-içme masrafları.

Katılımcı Listesi:

1. Mehmet Gültekin – Bozkır

2. Şafak Ağdacı – Kocaeli

3. Özgür Aydoğan – Selçuk

4. Nilgün Özdemir – Kocaeli

5. Sibel Çelik – Kocaeli

6. Vildan Aybirtek – Alpullu

7. Ali Uyanık – Beyşehir

8. Abdurrahman Eğilmez – Bodrum

9. Cengiz Macun – Bodrum

10. Meliha Kaya – Kayseri

11. Münevver Tuncel

12. Şerafettin Kılınç – Ankara

13. Olgun Aşçı – Burdur

14. Hasan Sayın – Burdur

15. Candan Turhan – Kayseri

3  kişilik daha yerimiz kalmıştır.

 

 

 

 

2 thoughts on “ATAYURDA YOLCULUK / ERGENEKON YÜRÜYÜŞÜ – ALTAYLAR 2018

 1. Yaseminyunatcı

  Valla programı okurken yaşadım oraları zaten burnumda tütüyor…bazı ilginç ritüelleri Rus belgeselinde görmüştüm…yiyecek bırakmak ve diğerleri .. Kolay gelsin güle güle gidip gelin….Ata topraklarımızı soluyun….

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *