Rotamızdan… Küpe Çuru ve Halkalıkaya Zirvesi

Gidengelmezler’in içindeki yol ağlarından biri…

Gidengelmezler’in arasına sığınmış çok eski bir yol…

İçinde ne çok hikayesi var gidengelmezlerin…

Gidengelmez Dağlarında başını alıp gitmek…

Tarih: 17-18-19-20 Mayıs 2018

Buluşma Yeri: Konya Otogarı

Buluşma Saati: 17 Mayıs 2018 sabah saat: 08.00

Çadır kamplı

Yiyecek-içecek kısmını herkes kendi halledecek.

 

Gidengelmez adı, o bölge insanının bu dağlara takmış olduğu addır. Tam sınırlarını kimse bilmemektedir. Yörede, “Taşları keskin olan her yer.” olarak tanımlanır. Seydişehir’in güneyinden yükselmeye başlayan bu dağların her zirvesinin kendine özgü bir adı vardır. Yalıncak Dağı, Küpe Dağı, Kalafat Dağı, Akdağ gibi. Seydişehir’in Maden Köyü, Elmasut Yaylası, Eşek Çukuru Yaylası, Değirmenlik Yaylası, Akseki’nin Değirmenlik Köyü, Süleymaniye Köyü gibi yerleşimleri de içinde barındıran bu dağ karmaşası içinden Romalılar tarafından yapılmış olan Via Sebaste Yolu da geçmektedir. Yürüyüşümüzün ilk gününde bu yolun başlangıç noktasından başlayarak 20 km kadar yürüyeceğiz.

  1. GÜN: Kültür günü. Sabah 08.00’da Konya Otogarı’nda buluşma. Buradan Seydişehir’e hareket. Seydişehir’de alışveriş ve yemek molası. Ahmet Yesevi’nin hocası olan Arslan Baba’nın torunu olan Yesevi erenlerinden Harun Veli Hazretlerinin 800 yıllık külliyesinin gezilmesi. Buradan 11.30’da parkur başında olacak şekilde Seydişehir’den çıkılacak. Aynı gün Gidengelmezlerdeki bir efsanenin izini sürmeye Arvana (Ad Luvicedir.) Köyü’ne gideceğiz. Bir efsanenin gerçek izlerini göreceğiz. Arkeolojik hiçbir inceleme başlatılmamış olan tarihi kalıntıları görerek şaşıracağız. Aynı gün Türkiye’nin en uzun mağarası olan Tınaztepe Mağarası’nı ziyaret edip gidiş-dönüş toplamda 3600 metre mağara içinde yürümüş olacağız.
  2. GÜN: Araçlarla Maden Köyü’ne hareket. Maden Köyü (Elmasut), Fakir Baykurt’un Köygöçüren romanında geçen bir köydür. Buradan zirvesinde 44 Homonad kalesinden biri olan Yalancı Dağı zirvesine çıkacağız. Bu zirve faaliyeti 3 saat çıkış 3 saat iniş şeklinde olacaktır. Dağın kuzey doğusundan çıkıp, güney-batısına ineceğiz. Bu dağın tepesindeki yıkıntılardan dolayı dağın zirvesine Maden köylüleri, Yalancı Şehir demektedir. İndiğimiz yerde Via Sebaste Roma Yolu geçmektedir. Buradan araçlarımıza binip Mor Çukura kamp yapmaya gideceğiz.
  3. GÜN: İki günlük parkurun ilk günü. Mor Çukur – Togayalanı – Şakiroğlu Çeşmesi (20 km) parkurumuzun yürünmesi. Göçerlerin kullandığı tamamı patika olan bu yol, Gidengelmezlerin içindeki yol ağlarından biridir. Bu parkur ilk defa yürünecektir. Genelde 1800 – 2200 mt. aralığındaki yükseklikte geçecektir.
  4. GÜN: Şakiroğlu Çeşmesi – Küpe Çukuru – Gökçehüyük Barajı Parkurumuzun Yürüyüşü (20 km) Yolumuzun üzerinde olan Halkalıkaya zirvesini de gerçekleştirmiş olacağız. Küpe Çukuru’nda yılkı atlarını göreceğiz. Burası, kayalık Gidengelmezlerin içinde 2000 rakımda yemyeşil, düzlük bir alan.

İRTİBAT İÇİN: Mehmet GÜLTEKİN

styxdiablos@hotmail.com

5436982698

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir