Önde Zerdüştlerin kulleri, arkada ise Zerdüştlerin ölülerini doğaya armağan ettiği Sessizlik Tepesi.

Çölün ortasında çöl renginde bir kent Kaşan ve Kaşanlıların serinlemek için yaptıkları rüzgar kuleleri…

(Fotoğrafları ve bilgileri www.bizevdeyokuz.com’dan aldım.)

Etkinliğin en altında görülecek kentler ve gidilecek yerlerle ilgili ayrıntılar var.

Bu etkinlikte 4850 rakımlı Alam Koh ve 5671 rakımlı Demavend zirve faaliyetleri gerçekleştirilecektir. Ayrıca Tahran, Kaşan, İsfahan, Yezd, Şiraz kentleri de gezilip görülecektir. İsteyenler, dağ faaliyetlerine katılmayıp kentlerde gezerek zaman geçirebilirler. İsteyenler dağa ana kamp yerine gelerek, zirve faaliyetini gerçekleştirmeden kamp yerinde vakit geçirebilir.

Katılımcı sayımız 20 ile sınırlıdır.

Alam Kooh zirveden Demavend zirvenin görünüşü

4850 rakımlı Alam Kooh Dağı

5671 rakımlı Demavend Zirvesi

Sadi ve Hafız Şirazi’nin mezarları – Şiraz

Dünyanın en büyük antik kenti: Persepolis

Organizasyon için rehberimiz Mostafa’ya ödenecek ücret için kişi başı tahminimce 200 dolar toplayacağız. İki yüz dolara,  İran Dağcılık Federasyonu’na Demavend için ödenecek 50 dolar ve Alem-kuh için  ödenecek olan 25 dolar dahildir. Bu ücreti önceden toplayacağız. Şu anda 3 gece otelde kalınacak şekilde planladık. Otel ücretleri, yeme-içme ve ulaşım masraflarını orada ortaklaşa aramızda toplayarak yapacağız. Bu fiyatlar hakkında yakında bilgi vereceğim.

Sayı en az 10’a ulaştığında uçak biletlerimizi almak için harekete geçeceğiz.

Katılımcıların telefonla Mehmet Gültekin’le görüşmesi gerekmektedir.

Faaliyetin dağ bölümü tam yük, çadır kamplı olacaktır. Bu nedenle gereksiz malzeme alıp yükünü ağırlaştıranlar gün kaybına neden olacağından minimum malzeme ile gelmelilerdir.

Pasargad antik kenti

Nakş-ı Cihan Meydanı – İran

Program şimdilik kabaca şöyle:

TARİH: 02 Temmuz 2018-16 Temmuz 2018

1.Gün (1 Temmuz) : Gece 10.55 Pegasus uçağıyla İstanbul Sabiha Gökçen ‘den Tahran’a uçuş.

Mescid-i Cuma

Kaşan’daki çarşı

2. Gün (2 Temmuz) : İran saatiyle sabaha karşı 03.00’da Tahran İmam Humeyni havaalanına iniş ve Alam-Kuh dağına gidiş. Kampımızı orada atacağız.  Aynı gün iki saatlik bir aklimatizasyon yürüyüşü yapacağız.

3. Gün (3 Temmuz) : Zirve çıkışı ve inişi. Tahran’a dönüş. O gece Tahran’da Mostafa’da kalacağız.

Agha Bozorg Camisi

Kaşan’da Borujerdi Konağı

5. Gün (4 Temmuz) : Demavend’e gidiş ve kamp.

6. Gün (5 Temmuz) : İkinci kampa çıkış ve kamp.

7. Gün: (6 Temmuz) : 5672 rakımlı zirve çıkışı ve dönüşü. Zirve günü Tahran’a dönüp Tahranda Mostafa’da kalacağız.

8. Gün (7 Temmuz) : Tahran’da gezi. Kaplıcada yorgunluk atma. Gece Kaşhan’a gidiş.

9. Gün (8 Temmuz) : Kaşhan’da gezi. Aynı günün gecesi İsfahan’a gidiş ve İsfahan’da dağcı dostlarımızda kalacağız.

10. Gün (9 Temmuz) :  İsfahan gezisi. İsfahan’da dağcı dostlarımızda konaklama.

11. gün (10 Temmuz) :İsfahan gezisi. Gece Yezd’e yolculuk yaparak geçecek.

Mavi Cami – İsfahan

Amir Çakmak

12. Gün (11 Temmuz) : Yezd gezisi. Yezd’de konaklama.

13. Gün: (12 Temmuz) : Yezd gezisi. O gece Şiraz’a yolculuk yapılacak.

14. Gün (13 Temmuz) : Şiraz gezisi. Konaklama.

15. Gün (14 Temmuz) : Şiraz gezisi, aynı gece otobüsle Tebriz’e oradan otobüsle Van’a dönüş.

Mehmet GÜLTEKİN

styxdiablos@hotmail.com

+90 543 698 26 98

Firdevsi’nin Şehnamesi’ndeki Rüstem röliyefi – Persepolis Yakınları

Tahran’da Neler Göreceğiz:

Kaşhan’da Neleri Göreceğiz:

Kevir Çölü’nün kenarındaki Kaşan, uygun fiyatlarıyla süper kent. Rüya gibi otantik bir mekanda konaklayacağız. Gül tarlaları ile ün salmış Kaşan’da güller, Nisan’da açıyor.

7000 yıllık Elamlılardan kalma bir ziggurat, Melikşah’ın yaptırdığı surlar, 18. ve 19. yy’dan kalma Kaçar konakları, Kaşan Bazaar(Havuzlu bedesten) Cumartesi-Perşembe açık. 09-12.00/16.30-20.00 arası açık. Bojorg Cami, simetrik, bedestenli cami. Sultan Amir Ahmad Hamamı’nda yunacağız. Yüksek bir yerden rüzgar kuleleri denizi olan Kaşhan’ı seyredeceğiz.

Kaşhan Fin Bahçesini göreceğiz. (9 km yokuş çıkılarak Fin Köyü’nde. Dönüşte yürüyüş yapılabilir.)

Kaşhan ve Fin Köyü ortasındaki ziggurat bulunan Siyalk Tepe’ye çıkacağız. İsfahan’a 45 dakika.

İsfahan’da Neler Göreceğiz:  

Zagros Dağları eteğinde, Zayende Nehri kenarında, çölde bir açık hava müzesi. Buraya “İsfahan Nefs-i Cihan” (İsfahan dünyanın yarısı) da denmektedir. Burası Bir Ayrılık ve Elly Hakkında filmleriyle dünyaca ünlü Oscar’lı yönetmen ve senarist Asghar Farhadi‘nin de şehri. İsfahan doğumlu Farhadi, Time Dergisi tarafından 2012 yılında dünyanın en etkili 100 kişisinden biri şeçilmiş. Sasani dilinde Spahan, ordu toplanma yeri anlamında.

Nakş-ı Cihan Meydanı (İmam Meydanı): Dünya’nın Resmi Meydanı, Mescid-i Şah’tan Şeyh Lütfullah Cami’ne  (18 milyon tuğla, 475.000 çini kullanılmış. 17 yılda yapılmış ve 1619’da bitmiş. 09.00-12.30, 15.00-18.30 arası açık.) Âli Kapı Sarayı’ndan Qeysarieh Kapısı ile Büyük Pazar’a kadar tüm İsfahan’nın en güzel yapılarıyla çevrelenen meydan, Pekin’deki Tiananmen Meydanı‘ndan sonra dünyanın ikinci büyük meydanı. Haliyle burası etrafındaki diğer önemli yapılarla beraber UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde. 512m uzunluğunda 163 metre genişliğindeki meydan, tamamlandığı tarih olan 1629’dan beri neredeyse hiç değişmemiş. Hatta bugün bile iki ucundaki 400 yıllık polo oyunu kale direkleri görülebiliyormuş. Meydandaki tek modern eklemeler, tabi hediyelik eşya dükkanlarını saymazsak, Pehleviler döneminden kalan çeşmelermiş. Meydanın en güzel zamanı akşamüstü-akşam arası vakit. Çünkü tam bu ara hava kararmaya başlıyor, meydan, çeşmeler ve çevredeki eşşiz yapılar aydınlatılmış oluyor. İsfahan’da gezilecek yerlerin hepsini anlatmam imkansız. Gidince göreceğiz.

Yezd’de Neler Göreceğiz:

Eski adı Ysatis olan kentin adı Sasani İmparatoru 1. Yezdigirt nedeniyle Yezd olmuş. Bu kent için Marco Polo, “Çok hoş, görkemli bir şehir ve ticaret merkezi.”demiş. Çölün ortasında kum renginde sürrealist 5000 yıllık bir kent. Evler yüksek duvarlı, duvarların arasında labirent sokaklar, rüzgar kuleleri, çöle uzanan patikaları. İsfahan-Yezd arasında, yol üstünde atıl Nogonbah Kervansarayı’nı gezeceğiz. Dünyanın tek tanrılı ilk dini Zerdüştlük’ü yerinde göreceğiz. Işık, aydınlık ve ateş, Zerdüştlerin tanrısı Ahura Mazda’nın yansıması olarak görülüyor. Zerdüşt tapınağı Ateşgede (Ateşgedah)’de İ.Ö. 470’den beri yanan ateşi göreceğiz. Ara ara Zerdüşt rahibin gelip ateşi yakmasını izleyeceğiz. Yanındaki Zerdüştlük Müzesi’ni gezeceğiz. (08.00-12.00/15.00-20.00) Yezd’deki Zerdüşt mezarlığı olan  Sessizlik Kulelerini (Nekropolis), onun hemen yanındaki ölülerini yırtıcı kuşlara bırakıldığı yer olan Sessizlik Tepesi’ne çıkacağız.

Azeri tarzında yapılmış olan 14. yy’dan kalma Cuma Mescidi’ndeki İran’ın en uzun minarelerini (48 mt.) bu camideki sonsuzluğu, doğumu ve ölümü simgeleyen gamalı haç desenlerini göreceğiz. 2000 kerpiç Kaçar evini, badgir denilen rüzgar kulelerini göreceğiz.

Şiraz’da Neler Göreceğiz:

İran’nın en eski ve köklü şehirlerinden olan Şiraz, İran’nın güneyinde Zagros Dağları’nın eteklerindeki düzlükte, başkent Tahran’a 935 kilometre, 10 saat uzaklıkta, İsfahan’a 483 kilometre, 5.30 saat uzaklıkta bulunuyor. Fars eyaletinin başkentidir. Şiraz “şairler şehri”, “bülbüller şehri”, “kültür başkenti” diye de bilinir. Basra Körfezi’ne en yakın büyük şehir Şiraz’dır. Ünlü İran halısının asıl yeri burasıdır.  Şiraz Şarabı dışarıda yapılıyor. Hafız Şirazi ve Sadi Şirazi’nin memleketi. Pasargad Antik Kenti, Şiraz’a 1.5 saat. Büyük Kyros tarafından M.Ö. 6. yüzyılda kurulan şehir, Persepolis’ten bile eski bir antik başkent. Burası, 1. Dara (Darius)’nın Persepolis’i kurana kadar Ahameniş Hanedanlığı’nın ilk başkentiymiş. Kurucusu Büyük Kyros’un mezarı da burada bulunuyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olan Pasargad, Şiraz’a 130 km, Persepolis’e ise 43 km uzaklıkta.

Persepolis:  Pers kültürünün beşiği,  M.Ö. 550–330 yılları arasında bugünkü İran’nın atası olan Ahameniş İmparatorluğu’nun dünyayı kendine hayran bırakan görkemdeki başkenti. M.Ö. 330’da B. İskender, kenti yağmalamış ve kente en büyük darbeyi vurmuş. Persepolis’i gezmek, yarım gün alır. Şiraz’ın 70 km güneybatısında.

Nakş-ı Rüstem ve Nakş-ı Recep: Röliyef, Firdevsi’nin  Şehname’sindeki Rüstem tasvirli kaya kabartmasından dolayı bu adı almış. Persepolis’in 12 km güneyinde. Akameniş Krallarından Persepolis’in kurucusu 1. Dara ve birçok Pers kralının mezarı burada. Hâfız-ı Şirâzî (Golestan Bulvarında) ve Şeyh Sadi-i Şirâzî (Bustan Bulvarında) Anıt Mezarları: Aynı akşam ikisi aradan çıkartılabilir. İrem Bahçesi (Cennet Bahçesi)  Şiraz Üniversitesi Botanik Bahçesi’nde. 08.00-12.00/15.00-19.00 arası açık. Nasir al-Mülk Cami  (Pembe Cami): Kentteki en güzel yapı. Vitrayların yansıması için sabahın erken saatlerinde orada olmalıyız. 12’ye kalmamalıyız. Vekil Çarşısı: En ünlü çarşısı. Sabah 8’den akşama kadar açık.