2 – 3 / Temmuz 2018 Alemkuh Tırmanış Raporu

ÖNCE İRAN HAKKINDA…

İran’a iner inmez dolarlarınızı tümene çevirin. Temmuz 2018 başlarında 1 dolar 7.500 – 8000 Tümen arasında değişiyordu. Bir hafta sonra 1 dolar 10.000 Tümen oldu. Terörist Amerika, İran’ı iyice sıkıştırıyor. Cebinizde Tümen olmazsa İran sizin için büyük sorun olacaktır.

Fars dilinde “kooh, kuh, guh”, dağ anlamına gelmektedir. Bilinenin aksine İran’ın 2. yükseği Sabalan (4811 mt.) değil, 4852 mt’lik rakımı ile Alamkooh’tur. Alemkuh, Elemkuh şeklinde okunur.

İran’a gidenler bilir ki, İran, inanılmaz güvenli bir ülke. Türkleri gerçekten çok seviyorlar. İran nüfusunun yarısının Türk olduğunu unutmayınız. Ülkenin her yerinde Türkçe konuşan insanlar var. Ülkenin kuzeyi ise tıpkı Türkiye gibi. Yanınızdan geçen arabalarda yeni çıkan Türkçe şarkılar, Türkiye’yle ilgili güncel sorular sizleri şaşırtacak. Azerbaycan Türkçesi ile değil, Türkiye Türkçesi ile konuşan insanların çokluğu, kuzeye doğru artıyor. Güneye indikçe bu oran iyiden iyiye azalıyor. Ancak İran’ın köylerinde bile İngilizce bilen birileri mutlaka var.

Kentlerde gece yarılarına kadar dolaşan İranlı kızlar, onların sizinle rahatça konuşmaları, kaykay ya da pateni ile yanınızdan geçen gençler, merdivenlere oturup sigara içen hicaplı kızlar, bikini dükkanları, müzik aleti dükkanları, gitarla veya yerel müzik aletleriyle sokak müziği yapanlar… sizi de çok şaşırtacak. Ülkemizde karşı cinsten birine saat bile soramazken, İranlı kızların kendilerine olan güvenine ve rahatlığına şaşırıyoruz. Çünkü bize anlatılan İran, hiç de böyle değildi. Anlıyoruz ki amerikanın kara propagandasını hepimiz yutmuşuz. İran’ı görünce amerika’nın adi politikaları sizi de üzecek. Adamlar İran’a ambargo yapıyor ama kolayı, pepsiyi ve malborayı satıyorlar. Bu nasıl ambargo diyorsunuz. İşine geldiği gibi ambargo.

Peki İran sokaklarında rejim hiç hissedilmiyor mu? Elbette hissediliyor. Ancak benim görüşüm, İran’da yumuşak bir geçiş var. Yumuşak geçişin izlerini her yerde görebiliyorsunuz. Birden bire rejim değişikliği İran’ı paramparça edebilir ve İran dağılırsa içinden onlarca devlet çıkar. Bu da coğrafyamızda yeni kan gölleri anlamına gelir. Bizler biliyoruz ki İran bölünürse Türkiye zarar görür, Türkiye bölünürse İran zarar görür. Bu yüzden bu iki ülke ilişkilerini birileri uğruna tehlikeye atmamalı. Bu kardeş ülke ile kader bağımız, kardeşliğimiz var.

Bu nasıl dağ raporu demeyin, gideceğiniz ülkeyi bilin diye yazıyorum.

Size yardımcı olacak olan İran vatandaşları ile ilgili olarak bilmeniz gerekenler de var. Birçok Arap ülkesinde olduğu gibi -İran Arap değil tabi- İran’da da zaman planlamalarınıza uymayacaklar ve bir yerden sonra dayanamayıp yeter artık diyeceksiniz. Ama onlar sizin bu tip şeylere sinirlenmenize bir anlam veremeyecekler. Bu durum her zaman geçerli değil tabi ki. Zaman planlamanıza uyan İran vatandaşı rehberler, tesis görevlileri, şoförler de var elbette. Bu olumsuz durumda biraz sakin olun, İran’a gitmeden önce beklentilerinizi iyice düşürün. Biliniz ki dünyanın hiçbir yerinde bizim gibi pratik düşünen, hızlı karar veren ve hızlı uygulayan başka bir millet yok.

İran dağlarını, Rusya’da Elbruz’u görünce, dağcılık federasyonlarının dağa çıkış ücreti aldıklarını görünce bizim dağlarımızın başıboş olmasına üzülüyoruz. Dağlarının tamamında tesisler, görevliler, katırcılar  ve hizmet alabileceğiniz dağ evleri var.

Şimdi gelelim nasıl gittiğimize, ne harcadığımıza, ne kadar sürelerde nerelere ulaştığımıza, ne kadar para harcadığımıza ve neler yaşadığımıza…

ALAMKOOH (ALEMKUH) TIRMANIŞ RAPORU

Tahran İmam Humeyni Havaalanı’nda rehberimiz Mostafa Rastad (facebook: Siyavash Rastad, whatsapp: +98 939 444 39 54) ile buluştuktan sonra 5 saatlik bir yolculukla Hasankeyf adlı ilçeye ulaşıyoruz. İran’da da Hasankeyf adlı bir yer olduğunu öğreniyoruz. Tuhafımıza gidiyor biraz. Hasankeyf 1700 rakımlı. Burada Alemkuh dağının dağ evi bulunuyor. Dağ evi kentin bir ucunda. Alışveriş yapmadan buraya geldiyseniz bunun için kente tekrar dönmeniz gerek. Burada 1 dolara duş alabilirsiniz. Alemkuh’a çıkacak olanlar, buraya 30 dolar ödüyorlar. Bu dağ evine uğramadan Hasankeyf’in içinden bir jip tutup dağa gitseniz birilerinin sizi durduracağını sanmıyorum. Dönüşte zirve sertifikasını da buradan fazladan para ödeyerek alıyorsunuz.

Burada av bayilerinde vidalı ve geçmeli kartuş bulabilirsiniz. 250 gr olan kartuşlar 3 dolar kadar. Jipler Hasankeyf’ten son noktaya kadar toplam 50-60 dolara sizi götürüyor. Bir jipe yüklerle birlikte 5 kişi binebilir. Jiplerin ulaşabildiği son noktadan sonra katır isterseniz Hasankeyf dağ evine söyleyin, onlar gerekli görüşmeyi yapacaktır.

Yalnız burada kararınız net olsun. Bir isteyip bir istememek gibi durumlar ülke puanımızı düşürüyor. Sadece dağlarda değil lokantalarda da verdiğiniz siparişi sakın değiştirmeyin. Kararlı olun. Aldığınız karar başkalarını da etkileyeceği için kararınızı değiştirmeyin. Türk gruplarda bu sorun var. Lütfen dikkat ediniz. Sizin her davranışınız ülke puanı olarak iyi veya kötü hepimize yazılacaktır.

İran’da Türkçe bilen insanlarla uzun süre geçireceksiniz, bizi anlıyorlar. Onların da bir beyni, bir kalbi olduğunu unutmayınız. Söylediğiniz sözlere, davranışlara dikkat edin, kırıcı olmayın. Özellikle Azerbaycan Türkçesi ile Türkiye Türkçesi arasındaki benzer veya farklı yönler komiğinize gidebilir, ancak Anadolu’da bir köye gittiğinizde, o köylünün yüzüne karşı ne biçim konuşuyorsun diye yüzüne karşı güler misiniz? Orada da gülmeyin, kırıcı olur.

Hadankeyf’ten jip kiralayıp 12 km’lik; 1 veya 1.5 saat süren çok kötü yollardan yukarılara çıkacaksınız. Yolun bittiği yerden 4 saatlik tam yük yürüyüşle 3700 rakımlı “Hesarçar” kamp yerine ulaşacaksınız. Burada başka gruplar da olacaktır. Ancak burası, Demavend ve Sabalan gibi kalabalık değil.

Hesarçar kamp yerini çevreleyen 4500 üzeri birçok zirve var. Buraya kamp atıp her gün bir veya birkaç zirveye yürüyerek çıkabilir, buz veya miks tırmanışı yapabilirsiniz. Marjikoş (4605 mt.) zirvesine ulaşana kadar Alemkuh zirvesini göremeyeceksiniz. Kamp yerinden görünen zirveler Alemkuh değil. Hesarçar kamp yerinde ilk dikkatinizi çekecek olan kuzeybatı yönündeki üçgen şeklinde sivri bir kaya zirvedir. Bu zirvenin adı “Allah’ın Parmağı”dır. Yönünüzü bu dağa döndüğünüz vakit sağınızda Marjikoş’a ve dolayısıyla Alemkuh’a giden patikayı görürsünüz.  Aslında Alemkuh’a giden birçok patika var. Allah’ın Parmağı’nın hemen altındaki daralan vadi de kıvrılarak Alemkuh’a gider. Ancak burayı tercih etmeyin. Yukarıdan giden dağcılar üzerinize taş düşürebilir.

Bu patikaları takip ederek zirveye ulaşabilirsiniz. Grup hızınıza göre kamp yerinden zirve 5-7 saat arasında değişir. Biz sabah 06.30’da başladık ve 13.30 civarı zirveye ulaştık. Jiplerin ulaştığı yerden Hesarçar’a 4 saat yürüdüğünüzü düşünürsek, ortalama 10 saatlik bir yürüyüşle zirveye ulaşılıyor denebilir. Bölge yemyeşil. Her mevsim kar olan bir yer olduğu belli. Demavend’e göre su sorunu yok. Dağda kükürt olmadığı için derelerden akan sular içilebilir. Hesarçar kamp yeri, gürül gürül derelerin olduğu bir yer. İnsanlara çok uzak ve çok yüksek olduğu için keçi, koyun, inek hiçbir şey yok. Yani sular rahatlıkla içilebilir.

Dönüş yine aynı yerden olacak. Döneceğiniz zamanı jiplerinize bildiriniz. Geç kalma konusunda onların opsiyoları hep olur. Gelmediniz diye gitmezler, beklerler. Sizin de jipten başka çareniz yok. Dağa gelmek ya da dağdan dönmek için jip kullanmanız mecburi. Yürüyerek dağa yaklaşmak fazladan iki veya üç gün yük taşımak demek.

Başta İran Dağ Arama ve Kurtarma görevlisi rehberimiz Mostafa Rastad’a, Türkiye Dağcılık Federasyonu’na, İran Dağcılık Federasyonu’na, kulübüm Zirve Dağcılık’a ve Değerli Başkanım Orhan Kozan’a, Reneh dağ evindeki Rasul’a, Reza Amca’ya ilgi ve yardımlarından dolayı teşekkür ederiz.

Mehmet GÜLTEKİN

2 – 3 / Temmuz 2018 Alemkuh Tırmanış Raporu

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir