5 – 6 / Temmuz 2018 Demavend Tırmanış Raporu

ÖNCE YAPMANIZ VE BİLMENİZ GEREKEN BİRKAÇ ŞEY

İran’a iner inmez dolarlarınızı tümene çevirin. Temmuz 2018 başlarında 1 dolar 7.500 – 8000 Tümen arasında değişiyordu. Temmuz 20 gibi 1 dolar 10.000 Tümen oldu. Cebinizde Tümen olmazsa İran sizin için büyük sorun olacaktır.

Önce Alemkuh raporumu okuyunuz ki İran hakkında bazı şeyleri bilerek gidin…

ŞİMDİ DAĞ 

MALZEMELER: Yaz tırmanışı olduğundan teknik malzeme gerekmemektedir. Zirve günü hava her an değişebileceğinden termos, grupla gidiyorsanız hipotermiye karşı bir veya birkaç tane uyku tulumu, termal battaniye almak gerekir. Demavend için en önemli malzeme bir maske. Dağda kükürt salınımı olduğundan iyisinden bir maske özellikle son 500 metrede size büyük kolaylık sağlayacaktır. Taş düşme riskine karşı kask mutlaka takılmalıdır. İki taş düşmesi olayı da ben bizzat yaşadım. İran dilinde “seng…seng” diye bağırılıyorsa bilin ki taş geliyor. Farsça seng, taş demektir.

Bir gece, Alemkuh zirvesinden döndüğümüz gece, tüm yorgunluğumuzla birlikte 6 saatlik bir yolculukla Hasankeyf’ten Demavend Dağ Evinin bulunduğu noktalardan biri olan Reneh’e ulaştık. Reneh, Türk dağcıların iyi bildiği Polur’a 14 km uzaklıkta. Demavend 3200 kamp alanına her iki yerleşim yerinden de çıkılıyor. Her iki noktada da jipler sizleri 3200’e götürmek için bekliyor. Ancak 3200’den sonra 4200’e 4 saatlik tam yük bir yürüyüşünüz olacak. 3200’e kadar jiple gidebiliyor olmak dağa yaklaşım konusunda büyük avantaj. Dağa yaklaşırken enerjinizi harcamıyorsunuz. Eğer 3200’de yüklerinizi katırlara vermek istiyorsanız, götürme ve getirme için 14 dolar (100.000 Tümen) vereceğinizi bilin. 4200 kamp dağ evinde su, çorba ve yemek satılıyor. Kente göre fiyatlar tam 2 katı. Bize göre gene de ucuz. Ancak biz çıktığımızda ekmek bitmişti. Su da bitebilir. Katırlar taşıyacağı için günlük 2 litre su ile çıkın. Baktınız su kalmamış, çay, çorba için suyunuzu harcamaz, kuru şeyler yersiniz. Gerçi o da içinizi yakar çok su içersiniz. Demavend’deki derelerin suyu kükürtten dolayı içilmiyor.

Demavend’e mutlaka kaskınızı da götürün. Üzerime doğru uçarak gelen taştan Fars dağcıların “Seng! Seng!” diye bağırmaları ile son anda kurtuldum. Dönüşte yumuşamış olan dik kar kulvarını kaymak için kullanırken, arkamızdan kopup gelen futbol topu büyüklüğündeki kayanın, yanımızdan hızlıca geçişini hatırlıyorum. Arkanızı desteğe almadan Demavend’de dinlenmeyin. Sırtınızı dağa dönerek oturmayın. Grup olarak gittiyseniz, aranızdaki mesafe 1 metreyi geçmesin ve sürekli yukarıya bakın. Her an taş gelebilir. Bizim çıktığımız gün gepegenç bir İranlı dağcı, taş düşmesi sonucunda hayatını kaybetmiş. Kim bilir belki de selamlaştığımız, sohbet ettiğimiz biriydi…

Özellikle 5000 üstü dağlarda hava anında dönebilir, sis inebilir, fırtına çıkabilir, tipi olabilir ve birbirinizi kaybedebilirsiniz. Bu nedenle Demavend’e ve diğer yüksek dağlara giderken ekibinizi iyi seçin. İyi tanımadığınız birini asla götürmeyin. Unutmayın ki, dağcı, kondüsyonu iyi olan, dağa iyi çıkan, yorulmayan, malzemesi tam olan, hızlı çıkabilen, eğitimlerini bitirmiş kişi değildir. Dağcı, dağcılık kurallarına uyan, dağcılık disiplin ve ahlakına uyan ve asla bencil olmayan kişidir. Kendi yorulduğu zaman mola isteyen, ancak yorulduğu için arkalarda kalan arkadaşı için mola istemeyen, hatta arkada kalan arkadaşı için “O yürüyemiyor, dönsün.” diye çığırtkanlık yapan kişilere yüksek dağ çıkışlarında grubunuzda yer vermeyin. Bu tip bencil “dağda gezen kişi”leri gözlemlerseniz bunları mutlaka diğer dağcı dostlarınızla paylaşınız. Grupların yavaş kişileri her zaman rehberin arkasına alınır. Buna hiçbir dağcı karşı çıkmaz. Karşı çıkan kişi “dağcı” değil, hasbel kader “dağlarda gezen kişi”dir. Ya da siz böyle biriyseniz, dağa tek başına gitmeniz daha mantıklı olur.

Temposu düşük kişilerin döndürüleceği durumlar da var elbette. Hava çok soğuk olabilir ve bu kişi grubun üşümesine neden oluyorsa bu kişinin dönmesi sağlanır. Ancak hava günlük güneşlik ise grubun kopmadan yükselmesi ve inmesi elzemdir. Hele de kalabalık dağlarda diğer gruplar dağılmazken sizin grubunuz dağılıyorsa bunun nedeninin siz olmamasına özen gösteriniz.

Elbette sorun olacaktır, sorunları çözmek yerine dedikodu yapan, grup üyelerine sataşan kişileri de grubunuza almamanız önemlidir. Dağcı, terk eden, negatiflik yayan, mızmızlanan kişi değil, zor durumda çözüm üreten kişidir.

İran Dağcılık Federasyonu, resmi sayfasında Demavend tırmanışımıza yer vermiş ve özellikle kask kullandığımız için grubumuza teşekkür etmiştir. Biz de hizmetlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz.

Hava güzelse, Reneh’ten en fazla 1 saatlik bir jip yolculuğuyla 3200 kampına, oradan 4 saatlik bir yürüyüşle 4200 kampına ulaşılıyor. Bizler birkaç gün önce Alemkuh zirve yaptığımız için 3200’den direk 4200’e çıktık ve hiçbir sorun yaşamadık. Alemkuh aklimatizasyonu, Demavend’de bize çok kolaylık sağladı. İlk kez 4200 gibi bir yükseklikte yatıyordum. Dağ evi oldukça kalabalıktı. Yataklar, koridorlar, merdiven araları, her yer dağcılarla doluydu. Bu nedenle dağ evinde rezervasyonunuz olsa bile çadır, mat, tulum götürün. Katırlara verecekseniz hiç riske etmeyin, çantanıza çadırınızı da koyun. Muhtemelen boşuna taşımış olacaksınız ama zor durumda kalmamak için bunu yapın. Çünkü dağ evinde insanlar üst üste idi, çok kalabalıktı.

4200’den zirveye 7 saat kadar bir sürede ulaştık. İyi biliyoruz ki, İranlı dağ rehberimiz, arkasında gruptan hiç kimse olmasaydı bizi bırakıp tek başına zirveye gitmezdi. Bu nedenle grubu dağıtanların da birleştirmeye çalışanların da hak ettiğini vermek gerek. Zirveye bu nedenle grubumuzdan erken ulaşanlar oldu elbette. Grubun dağılan üyelerini toplamak bana düştüğü için biraz zaman kaybettik…  6-7 saatlik bir zirvedir 4200’den yukarısı. Zirveye çıkınca kayalara çıkıp volkanın “V” şeklindeki ağzını, zirve yakınlarındaki kükürt fışkıran ocağını görmeden inmeyin. Dünya hayatında bir insan kaç kere böyle bir şey görür.

Kükürt kokusundan dolayı zirvede fazla kalamayacaksınız. Planlı bir şekilde çıkıp fotoğraf işlemlerinizi hızlandırıp acele ile dönmeniz gerek.

Kar yumuşaksa dönüşünüz hızlı olacaktır. Dönüşte çarşak rotaları seçin ki hızlı inesiniz. Kar yumuşamışsa 4400’lere kadar kayarak inebilirsiniz. Ancak bu mesafeyi birden bire inmeyiniz. Her 200 metrede bir 1 saat kadar oturarak inin. Arkanızdan taş düşmesi riskine de dikkat edin. Kar sertse kesinlikle kaymayın. Kendinizi durduramazsınız ve çok kötü sonuçlar doğurabilir. Ancak zirve ile dağ evi arasına bir çizgi çizerseniz çizginin geçtiği kulvar yumuşacık çarşak ve aşağıları da kardır. Buradan çarşak inişini sevenler koşarak bile inebilir.

Zirve dönüşü aynı gün zaman kaybetmeden 3200’e inebilir, oradan da jiplerle Rineh’e geçebilirsiniz. Yorucu idi ama biz öyle yaptık. Ancak bizin birkaç gün önce 4852 metrelik Alemkuh zirvesini yaptıktan sonra Demavend’e çıktığımızı unutmayın. Siz direk Demavend’e gidiyorsanız aklimatizasyonunuzu doğru bir şekilde yapmalısınız.

Başta İran Dağ Arama ve Kurtarma görevlisi rehberimiz Mostafa Rastad’a, Türkiye Dağcılık Federasyonu’na, İran Dağcılık Federasyonu’na, kulübüm Zirve Dağcılık’a ve Değerli Başkanım Orhan Kozan’a, Reneh dağ evi görevlisi Rasul’a, Reza Amca’ya ilgi ve yardımlarından dolayı teşekkür ederiz.

Mehmet GÜLTEKİN

Zirve Dağcılık Bodrum Şube Başkanı

5 – 6 / Temmuz 2018 Demavend Tırmanış Raporu

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir