Tarih: 11-23 Temmuz 2020

Ücrete Dahil Olanlar: Moğolistan içindeki tüm ulaşımlar (Genelde çok kötü toprak yollar olmak üzere 2000-2500 km yol yapacağız.), 4 gece otel 7 gece ger (Moğol keçe çadırı) konaklama, rehberlik.

Ücrete Dahil Olmayanlar: Yeme, içme, müze girişleri, uçuşlar.

Ücret: 953 Avro.

Ulanbaatar, Murun ve Selenge kentlerinde Moğolların ulusal şenliği olan Naadan toyuna katılacağız.

HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ ÖNCE KATILIM ŞARTLARI:

Rüya gibi bir Moğolistan gezisi. Ötüken’de, Cengiz Kağan’ın başkenti Karakorum’da, Orhun yazıtlarında, Orhun nehrinde, Selenge nehrinde 11 gün geçireceğiz.

Biraz sert gibi oldu şartlar, ama sert değil. Anlaşılması için net yazdım. Çünkü kolay gidilebilen bir yere gitmiyoruz. Ayrıca en eski Türk yurtlarına giden bir kişi, oraların ruhunu yaşamaya gittiği için gezginlerimizin iç huzurunu bozacak bir olumsuzluğa yol açmamak için şartlar şimdiden bilinsin.

  1. Ben ve Moğolistanlı kılavuzumuz, programda gerekli gördüğümüz veya zorunlu kaldığımız durumlarda değişiklik yapabiliriz. Katılımcılar bunu kabul etmiş sayılırlar.
  1. Gittiğimiz yerlerdeki Moğol soydaşlarımızın inançlarına, geleneklerine ve aksanlarına saygılı olmak durumundayız. Diğer şart, onlara kendimizden bahsetmemek. Onlara kendimizi anlatmaya değil, onları anlamaya, onları öğrenmeye gittiğimizi unutmayınız.
  1. Kılavuzları gereksiz ve yanıtı işinize yaramayan sorularla bunaltmamak.
  1. Programa sadık kalmak. “Şunu yapmayalım, oraya gitmeyelim, buraya gidelim, burada durmayalım…” gibi isteklerde bulunmamak. “Şuraya neden gittik, bunu neden yaptık, gene neden durduk, burada niye durduk…?” gibi sorgulamalarda bulunmamak. Programı okuyunuz.  Etkinliğimiz aynen gerçekleşecektir. Rahat olunuz. Sorun çıkarmaya çalışanlar, negatiflik yayanlar, bu tip anlam yüklü gezilere katılmazlarsa seviniriz.
  1. Bu bir kültür gezisidir. Unutmamalıyız.
  1. Konfor arayanlar gelmesin. Dağ, bayır, çöl uzun bir yolculuk yapacağız. Yorulacağız.
  1. O bölgeye Türkiye’den giden nadir gruplardan olacağımız için bunun “köklerin ziyareti” olduğunu unutmamalıyız.
  1. O dağların güzelliklerini seyretmek yerine telefona bakacak olanlar, telefonundan Türkiye haberleri okuyacak olanlar, Türkiye’den kopamayacak olanlar gelmesin. Orada, oraları ve oradaki anı yaşamak için gidiyoruz. Kafanız Türkiye’de kalacaksa gelmeyiniz. Hele de politika konuşanlar kesinlikle gelmesin. Biz oraya değişik duygularla gidiyoruz, o duyguları kimseye deldirtmeye niyetimiz yok.
 1. Grup sayımız en çok 25 kişi olacaktır. (Şu anda 22 kişiyiz.)

Oluşabilecek her türlü olumsuzluk, kaza, sakatlanma, yaralanma, ölümle sonuçlanabilecek hastalıklar, kazalar, sakatlıklardan katılımcılar kendileri sorumludur. Etkinlik düzenleyicisi veya kılavuzlar, bu istenmeyen durumlardan sorumlu değildir. Katılımcılar, bunları kabul ederek katıldıklarını otomatik olarak teyit etmiş olurlar.

ŞİMDİ GEZİMİZİ ANLATALIM

3 veya 4 gece otel sonraki günler ger (Moğol çadırı) konaklaması yapılacaktır. Odalar 2-3- kişiliktir. Çadır ve kamp malzemesine gerek yoktur. Gezi sırasında kendi yemeğimizi kendimizin yapacağı yerler olacaktır mecburiyetten bunun organizasyonunu yerel rehberimiz yapacaktır.

 1. GÜN: Sabah Ulanbaatar Havaalanı’nda kılavuzumuzla buluşma ve araçlarımıza geçiş.  Ulanbaatar’da otele yerleşme ve dinlenme. Öğleden sonra kent gezisi başlayacak. Gandaltegcheling Manastırı, Zaisan panoramik görsel gezisi vs. olacaktır.

  Asya içleri hep ata kültürü ile dolu…

 2. GÜN: Sabah saat 08.00’da Orhun Yazıtlarını görmek üzere Ötüken’e doğru yola çıkacağız. Gobi Çölü’nün kum tepelerini görüp at ve develere bineceğiz. Yol üzerindeki Erdene Zuu Manastırı’nı gezdikten sonra Karakorum’a yakın eski Uygur Devleti’nden kalmış olan Ordubalık’ı göreceğiz. Ordubalık’ta keçe Moğol çadırları olan gerde dinlenme. Cengiz Han’ın başkenti Karakorum’a ulaşarak, orada konaklayacağız. Bugün alacağımız yol 380 km ve asfalt. Gezi ve öğlen yemeği ile birlikte 6 saat gibi bir süre öngörülmektedir.

  Moğolistan’da nüfusun 13 katı at var.

 3.  GÜN: Sabah saat 08.00’da hareket edilecektir. Karakorum Ulusal Müzesi ziyaret edildikten sonra Bilge Kağan Müzesini ve Orhun (Göktürk) Yazıtlarını göreceğiz. Bilge Kağan anıtı Karakorum ilçesindedir ve yol 40 km’dir. Bu yolu Türkiye (Tika) yaptırmıştır. Gidiş dönüş 1 saat sürer. Karakorum’da Moğol çadırlarında (ger) konaklama.
 4. GÜN: Sabah saat 08.00’de Orhun Uçarsuyu gezisi başlayacak. Yol üzerindeki Deve Taşları görülecek ve Ön Türklerin mezarları ziyaret edilecektir. Bu mezar taşlarında petroglifler bulunmaktadır.  Uçarsu görüldükten sonra Orhun Uçarsuyu’nun yanında gerde konaklama. Yol toprak olduğu için 6 – 7 saat sürecektir. Karakorum’dan uçarsu 140 km civarında.
 5. GÜN: Sabah saat 08.00’da eski Türk topraklarını görerek Arhangay kentindeki ulusal müzeye gideceğiz. Burada Göktürk Kağanı Taspar için dikilmiş olan yazıtı göreceğiz. Bu yazıtlarda ne yazdığını yazıtların başında ben size açıklayacağım. Arkasından Taihir Chuluu adlı eski kutsal büyük taşı görüp orda İh Tamir nehrinin kenarında konaklayacağız. Yol toprak olduğu için öğle yemeği ile birlikte 7-8 saat sürecektir.
 6. GÜN: Sabah 08.00’da hareket edip Terhin Gölü’nün kenarından geçerek doğal güzellikleri göreceğiz. Bu göl, Türk tarihi için önemli bir göldür. Gölden sonra Jargalant ilçesinde konaklayacağız.

  Moğol geri önünde

 7. GÜN: Sabah Jargalant’tan yola çıkarak Saka (İskit) zamanından kalma kurganları göreceğiz. Ötüken ormanlarından geçerek Mürün’e ulaşacağız. Mürün’de konaklama. Yol tamamen toprak, 8- 9 sürecektir.
 8. GÜN: Sabah 08.00’de hareket edeceğiz. Mürün’den 15 km yol giderek 15 kadar dikili geyik taşını göreceğiz. Bunlar Türk atalarının kutsal taşlarıdır veya mezar taşlarıdır. Sonra Erhiin Göl kenarındaki geyik taşlarını ve açılmış obaları (kurganları) gördükten sonra yolumuza devam edeceğiz. Selenge kentine doğru yola çıkacağız. Yol üzerinde gerde konaklayacağız. Mürün – Selenge arası yol asfalt.
 9. GÜN: Sabah 08.00’da hareket edip Selenge kentinin Husat ilçesindeki kaya çizimlerini (petroglif) göreceğiz. Akşam Selenge’de konaklayacağız. Mürün – Selenge arası 800 km civarında.
 10. GÜN: Selenge’den Türklerin iki kutsal suyu olan Orhun ve Selenge ırmaklarının birleştiği yere gidip bu anlamlı güzelliği tepeden izleyeceğiz. Öğleden sonra Ulaanbaator’a doğru yola çıkacağız. Akşam Ulaanbaator’da konaklayacağız. Yol; asfalt, toprak karışıktır ve 6 saat sürecektir.
 11. GÜN: Sabah Terelj Parkı’nda Tonyukuk Anıtı, Cengiz Han heykeli, 13. yy yerleşkeleri gezilecek Terelj ya da Ulaanbaator’da konaklayacağız.
 12. GÜN: Sabahtan kent gezisi, Moğolistan Ulusal Müzeleri, Dinozor Merkez Müzesi, Zanabazar Sanat Müzesi gezilecek ve Türkiye’ye doğru yola çıkılacaktır.
 13. Mehmet GÜLTEKİN
 14. +90 5436982698 (whatsapp)
 15. İnstagram, facebook, twitter, youtube kanal: yollardelisi’nden de bize ulaşabilirsiniz.