TANRI DAĞLARI, YAYLALAR, GÖLLER, IRMAKLAR, YEREL MÜZİK, KIMIZ, GÖÇEBELER, TARİH VE DOĞAL GÜZELLİKLER ÜLKESİ OLAN KIRGIZİSTAN’A 2020 TEMMUZUNDA TEKRAR GİDİYORUZ.

Songöl Yaylası’nda Aybike ve Münira ile…

BULUŞMA YERİ: Bişkek havaalanı.(Bu konuda benimle iletişime geçiniz.)
Tarih: 01 – 11 Temmuz 2020 (11 gün)

Konaklama: Otel ve bozüy (keçe çadır)
Güzergah aktivite ve görülecek yerler şöyle:

1. GÜN: 01 Temmuz 2020 – Çarşamba – Bişkek Öğleye kadar şehir merkezi.
Öğleden sonra Cengiz Aytmatov müzesi gezisi ve Ala Arça Milli Parkı (Tanrı dağları) gezisi.

Moldo Ajuu (Molla Aşıtı)’nda

2. GÜN: 02 Temmuz 2020 – Perşembe – Bişkek – Narın (320 km + 60 km) Otelde kahvaltı ve Narın’a yolculuk. İlk durağımız, geçen yaz da ziyaret ettiğimiz,  Karahanlı devleti’ne başkentlik yapmış, Kaşgarlı Mahmut, Yusuf Has Hacip gibi büyük değerleri yetiştirmiş olan Balasagun tarihi kenti, Burana Tarih ve Arkeoloji kompleksini gezeceğiz. Yol üzerinde olduğundan uğramadan geçmek olmazdı. Koçkor kentinde öğle yemeğinin ardından Koçkor petroglif (kaya çizimleri) alanını ziyaret edeceğiz. Öğleden sonra Narın kentine varış. Yolda fotoğraf molaları olacaktır.

Ala Arça (Tanrı Dağları) Ulusal Parkı’nda…

Narın yakınlarında yer alan Salkın Tör Milli Parkı ziyaretinde kısa yürüyüş. Narın’da akşam yemeği ve konuk evinde konaklama.

İpek yolu üzerindeki kervansaraylardan biri – Taş Rabat

3. GÜN: 03 Temmuz 2020 – Cuma – Narın – Taş Rabat (130 km) Erken saatlerde tarihin sessiz şahidi, Tanrı Dağları’yla kuşatılan Taş Rabat (XIV yy.)

kervansarayına varış. Kervansaray gezisi. Sonrasında vadi içinde yürüyüş. İsteyenler -ekstra olarak- atlara binerek Çatır Köl’ün panoramik görüntüsünü yakalamak için toplam çift yön 5-6 saat sürecek at turu yapabilirler (ekstra: kişi başı 20$, tura katılacak kişi sayısı minimum 4 kişi).
Geceleme Taş Rabat kervansarayı yakınlarında Kırgız geleneksel keçe çadırları olan bozüylerde olacaktır.

Tanrı Dağları zirveleri

Karahanlı başkenti Balasagun – Burana(minare)

4. GÜN: 04 Temmuz 2020 Cumartesi – Taş Rabat – Baetov – Son Köl (180 km) Bugün Kırgızistan’ın ikinci büyük gölü olan 3042 rakımlı Son Köl’e ve Son Köl Yaylası’na göçebe Kırgızları ziyarete gidiyoruz. Geçen yaz da uğradığımız en çok akılda kalan yerdi Songöl. Bu yıl 2 gece konaklamalı gidiyoru Songöl’e. Geceleme yine bozüylerde olacak. Songöl’de bolca kımız içebileceğiz.

5. GÜN: 05 Temmuz 2020 Pazar – Kımıza devam günü. Son Köl’de 2 saatlik atlı gezi. İsteyenler kampta kalıp, dinlenebilirler ya da etrafta yürüyüş yapabilirler. Bu gün Songgöl’de göçebe kültürü yaşayan Kırgız ailelerinin arasında geçecektir.

Skazka Kanyonu, uzaklarda Issık Göl

6. GÜN: 06 Temmuz 2020 – Pazartesi – Son Köl’den hareketle Issık Göl’ün güney kenarına kurulmuş olan Bökönbayev köyüne gidiş.(260 km) Arazide geleneksel Kırgız kartal avı gösterisi izliyoruz.(Gösteride kartallara canlı hayvan yem edilmeyecektir.) Daha önce bunu izledik, kötü etkilendik. Akşam kaldığımız bozüylerin arasında Kırgız yerel müzik konseri.

Çolpon Ata petroglif alanında Türk mezar taşları

7. GÜN: 07 Temmuz 2020 Salı – Bökönbaev köyünde kahvaltının ardından yola çıkıp değişik bir doğası olan Skazka Kanyonu’na geçiyoruz. Oradan yine bir doğa harikası olan Ceti Ögüz’e gidiyoruz. Ceti Ögüz’den Irdık Köyü eteklerine kadar yürüyüş olacak. Oradan da Karakol Karakol kentine ulaşıyoruz. Akşamüstü Karakol kentine varış.Toplamda 150 km yol almış olacağız.

Ceti Ögüz (Yedi Öküz)

8. GÜN: 08 Temmuz 2020 Çarşamba – Karakol – Karakol vadisi – Ala Köl – Karakol vadisi – Karakol (50 km) Sabah erken Karakol vadisine Rus kamyonuyla varış.
Ala Köl’e 6 saatlik yürüyüşle tırmanış. Ala Köl’e gitmek istemeyenler vadide kalıp, doğada, Ayu Tör bözüy köyünün yanında dinlenebilirler, ya da vadi içinde yürüyüş yapabilirler.

Skazka Kanyonu

Akşam aynı kamyonla şehre dönüş. (Duruma göre alaköl yakınlarındaki bir dağ zirvesine zirve çıkışı da planlarımız arasında. Daha sonra bildireceğiz.

9. GÜN: 09. Temmuz 2020 Perşembe – Karakol – Çolpon Ata (150 km) Karakol’da Uygur Türklerinin kullandığı Dungan Cami ziyareti ve Kutsal Üçlü Ortodoks kilisesi ziyaretleri. Çon Örüktü açık hava mineral kaplıcalarında 1-1,5 saatlik banyolu dinlenme. Kızıl Taş eko çiftliğinde Çoban müzesi ziyareti ve öğle yemeği. Yolda Saka türkleri döneminden kalma İskit kurganlarının (MÖ 9.-1. yy) yanında duruyoruz.

Tanrı dağlarında at binmek

Dungan Türklerinin Camisi – Karakol

10. GÜN: 10 Temmuz 2020 Cuma – Çolpon Ata – Bişkek (270 km) Öğleden sonra Bişkek’e dönüş. Oş Pazarı’nda hediyelik alışveriş.

11. GÜN: 11 Temmuz 2020 Cumartesi – Türkiye’ye dönüş.

1968’de, Sovyet döneminde basılmış pulun üzerinde Ceti Ögüz

ETKİNLİK ÜCRETİ: 860 Avro

Tura dahil hizmetler:

Kırgız kadın kahraman Kurmancan Datka anıtı – Ala Too Meydanı

* Otelde 2 kişilik, konuk evlerinde 2-3 kişilik, yurt kamplarda 2-4 kişilik kahvaltı dahil konaklamalar.
* Tur boyunca klimalı minibüslerle ulaşım.
* Programda belirtilen kültürel aktiviteler (ekstra olarak belirtilenler hariç)
* Müze ve ören yerleri girişleri

Kartal avı gösterisinden…

* Türkiye Türkçesi rehberlik hizmetleri.