Kardeş ülke Azerbaycan’a gidiyoruz. Hem dağcılık hem yürüyüş hem de köy, tarih, doğa gezisi yapacağız. Dağlara çıkmak istemeyenler Kafkas Dağlarındaki kamp yerinde vakit geçirebilirler. Program şöyle:

Göreceğimiz yerlerden biri çamur volkanları

Dünyanın en yüksek çamur volkanları – 400 mt.

AZERBAYCAN DAĞLARI, KÜLTÜR ve ŞEHİR TURU

01-09 temmuz 2020

8 gece / 9 gün

Ücret: 460 avrodur. (Uçuşlar dahil)

Türkiye vatandaşları Azerbaycan’a vizesiz gelebiliyorlar. Ayrıca, Dünya’daki en büyük ve en yüksek çamur volkanlarını göreceğiz. Torogay çamur volkanı 400 metre yüksekliktedir.

Çıkış Yapılacak Zirveler: Atatürk zirvesi 3756 metre – Haydar Aliyev zirvesi 3751 metre – Bazardüzü 4466 metre(Azerbaycan’ın en yükseği) – Niyaldağ 2053 (Lahic’te yürüyüş yapacağımız dağ.) (Aliyev – Atatürk zirveleri birlikte yapılacaktır. Bu iki kardeş zirve arası 45 dakikadır.)

Kendilerine özgü ve sadece bu köyde konuşulan bir dil var. Hınalık Köyü

Gezi noktalarından biri – Hınalık Köyü

Gün 1: (01.07.2020) Haydar Aliyev Havaalanı’nda kılavuzumuz ve araçlarımızla buluşuyoruz. Kuba’ya Hınalık köyüne geçip Hınalık köyünü gezip dağ arabalarıyla ulaşacağımız Atatürk kampına yerleşiyoruz. Arabayla 1 saatlık mesafededir. Çadırları kurduktan sonra yükseklik uyumu için 3000 metreye tırmanış yapıp 2500 metredeki kampımıza dönüyoruz. Akşam yemeğini yedikten sonra uyumaya geçiyoruz.

Gün 2: (02.07.2020) Kahvaltıdan sonra 05:00’da transla Atatürk ve H. Aliyev zirvesine tırmanış yapıp kampa geri dönüyoruz. Tırmanış 6 saat, iniş 4 saattır. Geceyi Atatürk kampında geçiriyoruz.

Tarihi Lahic Köyü – Bu köyde “Tat” adlı bir ulus yaşar.

Lahic Niyaldağı eteklerinde bir köy.

Gün 3: (03.07.2020) Sabah kahvaltısından sonra saat 10:00-da dağ arabalarıyla Bazardüzü kampına gidiyoruz. Arabayla 2 saatlık yoldur. Arabadan indikten sonra kamp yüküyle Bazardüzü kampına gidiyoruz. Gideceğimiz mesafe 2 saattır. Kampın yüksekliği 3250 metredir.

Gün 4: (04.07.2020) Sabah kahvaltısından sonra 05:00-da Bazardüzü zirvesine tırmanış yapıp kampa geri dönüyoruz. Tırmanış 7 saat, iniş 4 saattır. Çadırları toplayıp Bakü’ye dönüyoruz. Otelimize yerleşib geceyi otelde geçiriyoruz.

Qobustan Petroglifleri

Ön-Türk tarihinin önemli alanlarından biri – Qobustan petroglif alanı

Gün 5 Bakü şehir turu (05.07.2020) Otelde kahvaltının ardından Bakü gezisine başlıyoruz. İlk önce “ Dağ üstü” parkından başlıyoruz. Şehitler Hiyabanını Ebulfez Elçibey’in kabrini ziyaret edip sonra Alev Kulelerini gezip, 1918 de Nuri Paşa’nın kumandanlığında şehit düşen Türk ve Azerbaycan Türkü Askerlerimizin anısına yaptırılmış anıt kabrini gördükten sonra Bakü şehrinin eski mimarisi olan “ Eski Şehir” turumuza başlıyoruz. Unesco Dünya Miraslar listesine dahil olan Kız Kulesi ve Şirvanşahlar Sarayı, Eski Camii ve Hamamları geziyoruz. Bakü’nün büyük alış-veriş caddesi olarak bilinen Nizami Caddesi’ni geziyoruz. Öğle yemeğinden sonra petrol zengini Hacı Zeynelabidin Tağıyev adına Azerbaycan Tarihi Muzesi’ni ziyaret ediyoruz. Ziyaretimizi bitirdikten sonra Bakü Bulvarı’na gidiyoruz. Programı tamamlıyoruz. Akşam yemeğinden sonra otelimize dönüyoruz.

Gün 6. Gobustan Milli Goruğu- Çamur Volkanları (06.07.2020) Otelimizde sabah kahvaltısından sonra arabamızla Bakü’den yaklaşık 65 km güneyde yerleşen Unesco Dünya Mirasları Listesinde alınarak korunan Gobustan Milli Goruğu’na yola koyuluyoruz. Tunç devrinden günümüze kadar gelen Dünyanın en büyük Antik mağara duvar yazılarını ve 6000’den fazla petroglifi göreceğiz. Gezimizi bitirip arabamızla Çamur Volkanları bölgesini gezmek üzere yola çıkıyoruz. Azerbaycan, Dünyada bulunan 700’den çok Çamur Volkanının en büyükleri ve en çoğuna sahiptir. Dünyanın en yüksek çamur volkanı olan Torağay çamur volkanlarını gezip otelimize dönüyoruz.

Gün 7 İsmayıllı Lahıc turu (07.07.2020) Otelde sabah kahvaltısından sonra minibüslerimizle İsmayıllı ilçesinin Lahic köyüne gidiyoruz. Yolumuz 3 saattır. Köydeki konaklama yerimize yerleşiyoruz. Öyle yemeğinden sonra Lahic köyünün eski tarihi yerlerini geziyoruz. Akşam yemeği yiyip köyde kalıyoruz. Lahıc köyü, deniz seviyesinden 1215 m yükseklikte, Büyük Kafkasların doğu yamaçlarında, Niyal sıradağlarının eteklerinde yer almaktadır. Kasaba Girdimançay nehrinin sol kıyısı boyunca uzanır. Kasabanın hayat tarzı, gelenekleri, kendine has kültürü ve yerel dili olduğu gibi korunuyor. Şehir adeta içinde hayatın akıp gittiği bir müzeyi anımsatıyor. Lahıc kasabasında IV. asırda Sasaniler tarafından Azerbaycan’a göç ettirilmiş Fars dilli bir halk olan “Tat”lar yaşıyor. Kentte Tat dilinin yanı sıra Azerbaycan Türkçesi de kullanılıyor. Yerel halk genelde bakırcılık, demircilik, kuyumculuk ve halıcılık gibi mesleklerle meşgul oluyor. Geceyi Lahıcda köy evlerinde geçireceğiz.

Gün 8 (08.07.2020) Sabah kahvaltısından sonra Niyaldağ’a hiking yapacağız. Rotamızın üzerinde tarihi Girdiman devletinin kalesinin kalıntılarını göreceğiz. Rotamız orman ve yaylada boyunca devam edecektir. Gezimizi tamamlayıp Bakü’ye dönüyoruz. Geceyi Bakü’de otelde kalıyoruz. Niyaldağ’ın yüksekliği: 2053 metredir. Hikingte yolumuzun uzunluğu çıkış-iniş 14 km – Yürüş süresi : 6-7 saat

Gün 9 (09.07.2020) Azerbaycan –Türkiye yolculuğu

Ücrete Dahil Olanlar

İstanbul – Bakü gidiş dönüş uçuşları. (Katılım ücreti, katıldığınız tarihteki uçuş ücretlerine göre değişiklik gösterebilir.)

1.Profesyonel dağ rahberi

2.Otel 4* ( 4 gece, kahvaltı dahil)

3.Araç Transferleri · Havaalanı –Bakü-Kuba ilçesi –Hınalık köyü (vita, sprinter)

· Hınalık köyü-Atatürk kamp alanı -Bazardüzü kamp alanı (Uaz, Qaz 66)

· Bakü-Gobustan turu

· Bakü –Lahıc turu

4.Milli Parka giriş ücreti

5. Lahıc’te köy evinde konaklama ( 1 gecə, kahvaltı dahil)

6. Şehir tur rehberi

7. İzinlerin alınması ( 25 gün önceden pasaportun kopyasıyla)

· Arama Kurtarma Bakanlığı

· Sınır Jandarma Bakanlığı

· Şahdağ Milli Parkı

Dahil olmayanlar:

1.Şahsi Dağcılık malzameleri

2.Tur boyunca yiyecekler (Belirtilen kahvaltılar haricinde)

3.Lahic atlı tur

4. Müze giriş ücretleri